Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Svět

Trump uspěl v Missouri, Michiganu i Idahu. Haleyová je v primárkách dál bez výhry

Donald Trump během živě přenášeného rozhovoru pro stanici Fox News (20. února 2024) foto: Reuters

Bývalý americký prezident Donald Trump zvítězil v sobotu na republikánských volebních shromážděních ve státě Idaho, předtím vyhrál v Missouri a Michiganu. V neděli se konají primárky v hlavním městě Washingtonu, na které naváže 5. března takzvané superúterý. Svého rivala, úřadujícího demokratického prezidenta Joea Bidena, Trump v Severní Karolíně obvinil z toho, že vede spiknutí, které má svrhnout Spojené státy americké.
  20:48aktualizováno  3. března 10:06

Bývalá americká velvyslankyně v OSN Nikki Haleyová zatím stále usiluje o své první vítězství v republikánském hlasování. Zřejmě poslední šancí pro Haleyovou, jak zbrzdit snahu Trumpa získat republikánskou nominaci do letošních prezidentských voleb, bude zmíněné superúterý 5. března.

V 16 státech se ten den konají nominační klání strany, což bude největší den primárek, kdy bude přidělena více než třetina delegátů na červencový republikánský sjezd.

Biden je „skutečnou hrozbu pro demokracii“

Dosud Trump zatím získal 244 hlasů, zatímco Haleyová 24. K tomu, aby kandidát získal republikánskou nominaci, musí na svou stranu získat 1215 delegátů.

Trump v sobotu prohlásil, Biden je „skutečnou hrozbu pro demokracii“ a prohlásil, že nynější prezident stojí za obviněními, s kterými se bývalý prezident v současné době potýká u soudů. „Bidenovo chování na našich hranicích je podle každé definice spiknutím s cílem svrhnout Spojené státy americké,“ řekl Trump na předvolebním shromáždění ve městě Greensboro ve státě Severní Karolína.

Trump narážel na problém migrace z Mexika do Spojených států. „Biden a jeho komplicové chtějí kolaps amerického systému, zrušit vůli skutečných amerických voličů a vytvořit novou mocenskou základnu, která jim zajistí kontrolu na celé generace,“ dodal.

Autoři: ,