Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Svět

Jednoznačná výhra. Trump před superúterým porazil Haleyovou v Severní Dakotě

Americký exprezident Donald Trump získal podporu stranických volebních shromáždění v Nevadě ve snaze stát se kandidátem republikánů na prezidenta. (8. února 2024) foto: Reuters

Bývalý americký prezident Donald Trump zvýšil náskok na svou jedinou soupeřku v klání o republikánskou volební nominaci Nikki Haleyovou. V pondělí získal podporu stranických shromáždění ve státě Severní Dakota. Podle zveřejněných odhadů výsledků Trump jednoznačně Haleyovou porazil.
  6:58

Haleyová přes výrazně nepříznivý vývoj stále pokračuje v primárkách a v neděli si připsala první vítězství v hlavním městě Washingtonu.

Trump ovšem uspěl ve všech ostatních soubojích a dosud získal 276 hlasů, kdežto jeho soupeřka 43. K tomu, aby kandidát získal republikánskou nominaci, musí na svou stranu získat 1215 delegátů.

Teď je oba čeká takzvané superúterý, kdy se konají primárky nebo stranická volební shromáždění v 16 různých státech. U většiny duelů je Trump favoritem a ve Spojených státech se všeobecně očekává, že se v listopadových volbách utká se svým nástupcem v prezidentském úřadě Joem Bidenem.

Autoři: ,