Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Svět

Jedenáct bodnutí do krku a neví se proč. Slovák dostal za vraždu Irky doživotí

Pocta zavražděné Ashling Murphyové během jednoho z fotbalových zápasů v irském Galway (15. ledna 2022) foto: Profimedia.cz

K doživotnímu trestu vězení byl v pátek v Irsku odsouzen 33letý Slovák, kterého soud minulý týden shledal vinným z loňské vraždy mladé učitelky základní školy. Informovala o tom irská rozhlasová stanice RTE.
  15:22

Třiadvacetiletá Ashling Murphyová, učitelka a folková hudebnice, byla zavražděna loni v lednu, když si šla zaběhat k vodnímu kanálu u města Tullamore. Útočník jí zasadil 11 bodných ran do krku.

Případ, který byl v Irsku nesmírně sledovaný, vyvolal v zemi diskuze o nutnosti posílit boj proti násilí na ženách a také o migraci. Při pátečním soudním jednání dostali prostor k vyjádření nejbližší příbuzní oběti i její partner, kteří mluvili o nenahraditelné ztrátě, již jim vražda Murphyové způsobila.

Soudce Tony Hunt označil trest za „plně zasloužený“. Uvedl také, že motiv činu zůstává neznámý. „Jednu věc o tomto případu nevíme, a to je: proč,“ řekl.

Odsouzený Jozef Puška, který je otcem pěti dětí, žije se svou rodinou podle irských médií v zemi deset let. Dříve pracoval jako stavební dělník v Česku. Na stavbě pracoval i později v Irsku, pak ale utrpěl při nehodě poranění zad a od té doby pobíral invalidní důchod. S obětí se před osudným dnem neznali.

Podle prokuratury byly důkazy o tom, že se činu dopustil, jednoznačné. Prokuratura přitom vycházela ze záběrů bezpečnostních kamer a také ze vzorků DNA za nehty oběti, které se shodovaly s DNA odsouzeného Slováka, napsal list The Irish Times. Na místě činu bylo také nalezeno jeho kolo.

Prokuratura rovněž uvedla, že se Slovák, zadržený nedlouho po činu, nejprve k vraždě přiznal. Přiznání však nebylo nahráno. Později už muž vinu popíral. Tvrdil, že se Murphyové snažil pomoci poté, co na ni zaútočil jiný muž, který prý bodl i jeho. Nicméně svědkyně vypověděla, že viděla, jak Slovák držel Murphyovou na zemi.

19. ledna 2022

Autoři: ,

Kde zabavit děti na celý den? V brněnském BRuNO family parku!
Kde zabavit děti na celý den? V brněnském BRuNO family parku!

BRuNO family park nabízí široké možnosti zábavy pro rodiče i děti. Přes 40 atrakcí uvnitř moderního areálu se rozprostírá na ploše 4000 m2....