Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Zmizel dub ‚přátelství‘, který u Bílého domu zasadili Trump a Macron

Svět

  8:03
WASHINGTON - Z jižního trávníku u Bílého domu zmizel dub, který tam minulý týden společně zasadili americký prezident Donald Trump a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron. Strom nahradila tráva. Spekulace médií o osudu dřeviny, která měla symbolizovat francouzsko-americké přátelství, ukončil francouzský velvyslanec v USA, který potvrdil, že dub je jako nepůvodní druh nyní v karanténě. „Je to povinný postup v případě všech živých organismů dovážených do Spojených států,“ uvedl na twitteru ambasador Gérard Araud. Dodal, že strom pak bude opět zasazen.

Donald Trump a Emmanuel Macron společně zasadili strom na zahradě Bílého domu. V pozadí jejich ženy Melanie Trumpová a Brigitte Macronová foto: Reuters

Profesor z Kentucké univerzity a odborník na dřeviny William Fountain řekl serveru televize NBC News, že dub patrně neprošel obvyklou kontrolou, neboť jej do země přivezli diplomaté. Strom se podle něj nyní nejspíš nachází v uzavřené části Národního arboreta ve Washingtonu, kde zůstane po dobu 90 dní. Experti budou mezitím zkoumat, zda je zdravý. Podle Fountaina je velmi pravděpodobné, že tomu tak bude.

Americký prezident Donald Trump a francouzský prezident Emmanuel Macron...
Americký prezident Donald Trump a francouzský prezident Emmanuel Macron...

Dub zimní pocházel z lesa u francouzského Belleau, kde v jedné z velkých bitev první světové války padly tisíce amerických vojáků.

Autor: