Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Tragédie v polském dole. Hlášeni jsou čtyři mrtví horníci

ilustrační snímek foto: Reuters

Čtyři horníci přišli v úterý o život při důlním neštěstí na jihu Polska, uvedla zpravodajská televize TVN 24 na svém webu. Havíři zahynuli, když odpoledne v dole Sobieski u města Jaworzno prasklo potrubí s vodou, dodala s odvoláním na báňské úřady.
  20:36

Šestičlenná skupina horníků dostala za úkol pročistit potrubí nalézající se v hloubce až 600 metrů pod zemí. Při naplnění vodou ale potrubí najednou prasklo a v důsledku zahynuli čtyři lidé, uvedl Piotr Strzoda z báňského úřadu.

„Zprvu byly informace o třech mrtvých, teď už víme, že při neštěstí zahynuli čtyři lidé. Jeden člověk byl zraněn, ale byl při vědomí, další vyvázl bez zranění,“ řekl.

Záchranná akce začala po šesté hodině večerní, ale dosud nejsou podle Strzody zprávy, že by se někoho podařilo vynést z dolu na povrch. Jaworzno, které má asi 90 000 obyvatel, leží mezi Katovicemi a Krakovem.

Potrubí sloužilo k přepravě netoxického materiálu, jako je popel či písek, promíchaného s vodou a sloužícího k vyplnění prostor po vytěženém uhlí, uvedla televize. Dodala, že důl patří třetí největší těžební společnosti v zemi, Tauron Wydobycie, která ve třech dolech zaměstnává 6300 lidí.

Loni zahynulo 36 lidí při důlních neštěstích v Polsku, kde uhlí zůstává velmi důležitým zdrojem energie, poznamenala agentura AFP. Od začátku letošního roku podle serveru Wirtualna Polska přišlo o život v polských dolech dalších 14 lidí, z toho devět v uhelných dolech.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,