Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Slovenští archeologové našli na dně Dunaje zbytky římského mostu

Komárno, Slovensko foto: ČTK

Slovenští archeologové objevili na dně Dunaje nedaleko Komárna opracované kameny a dřevěné kůly. Domnívají se, že jde o zbytky římského mostu z počátku našeho letopočtu. O existenci mostu spekulovali již delší dobu, teprve nyní ale našli důkazy.
  9:53

Existenci mostu přes Dunaj, který nyní tvoří hranici Slovenska s Maďarskem, vědci předpokládali již delší dobu, nyní se jim ale podařilo najít důkazy v podobě opracovaných kamenů a zbytků dřeva. S tím jim pomohli policejní potápěči, kteří využili nízké hladiny řeky a dobré viditelnosti pod vodou v tomto ročním období.

„Překvapilo nás, že na dně kromě opracovaných kamenů objevili i dřevěné kůly,“ řekla podle agentury TASR archeoložka Miroslava Daňová z Trnavské univerzity. Právě univerzita o objevu informovala na svém Facebooku.

Archeologové pracují u jihoslovenské obce Iža dlouhodobě, zkoumají zde římský vojenský tábor Celemantia, který je od loňského roku zapsaný na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Římský vojenský tábor vznikl na území dnešní obce Iža během markomanských válek ve 2. století našeho letopočtu a žilo v něm 500 až 700 vojáků. Tábor byl záhy po vzniku poničen během útoku Germánů. Když římští vojáci tábor opouštěli, spálili za sebou zřejmě i dunajský most, jehož zbytky ale v řece zůstaly stovky let.

„A právě aktuální nález by mohl být tím, který hledáme,“ řekla archeoložka Daňová. Podle ní bude zřejmě právě z nalezených zbytků dřevěných kůlů možné určit, kdy byl most přesně postaven.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...