Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Bývalého viceprezidenta Ekvádoru zatkli podle soudu nezákonně. Zůstane ale ve vězení

Bývalého prezidenta Jorgeho Glase zatkli nezákonně, zůstává ale ve vězení. (13. dubna 2024) foto: Profimedia.cz

Ekvádorský soud rozhodl, že zatčení bývalého viceprezidenta Jorgeho Glase minulý týden bylo nezákonné. Zároveň ale uvedl, že Glas musí zůstat ve vězení kvůli svým předchozím odsouzením. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters.
  7:32

Ekvádorský exprezident Jorge Glas, kterého dvakrát odsoudili za korupci a nyní čelí novým obviněním, byl zatčen před týdnem při policejní razii na mexickém velvyslanectví v Quitu, kde od prosince pobýval.

Glasovo zatčení završilo období rostoucího diplomatického napětí mezi Ekvádorem a Mexikem. Obě země od té doby prohlásily, že jsou otevřeny nápravě vztahů.

Právní zástupci bývalého viceprezidenta považují jeho zadržení na velvyslanectví za nezákonné a po soudu požadovali, aby ho osvobodil. Ekvádorská vláda podle nich tím, že povolila bezpečnostním složkám vstoupit na velvyslanectví, porušila jeho lidská práva a také mezinárodní právo.

Soud potvrdil, že zatčení „bylo nezákonné a svévolné“. Vzhledem k existenci předchozích odsouzení však „tento tribunál nemůže změnit trest (odnětí svobody)“, dodala soudkyně Monica Herediaová.

Glas byl v roce 2017 odsouzen k několikaletému vězení za korupci, před dvěma lety byl však předčasně propuštěn. Zřejmě v obavách z nového zatčení uprchl v prosinci loňského roku na mexické velvyslanectví v Quitu a požádal tam o azyl. V pátek ekvádorské bezpečnostní složky vtrhly na ambasádu a Glase tam zatkly.

Mexiko v reakci na razii přerušilo s Ekvádorem diplomatické vztahy. Postup vlády v Quitu ostře kritizovaly také další země v Latinské Americe a Evropě. Podle mezinárodního práva nemají bezpečnostní orgány hostitelských států na území diplomatických misí žádné pravomoci.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!