Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Svět

Mladík, který v El Pasu zabil 23 Hispánců a imigrantů, dostal 90x doživotí

Střelec z El Pasa Patrick Crusius, který zabil 23 lidí, u soudu. (10. října 2019) foto: ČTK

Soud v El Pasu uložil Američanovi Patricku Crusiusovi 90 doživotních trestů. Muž v roce 2019 ujel ze svého domovského Dallasu přes 1100 kilometrů, aby v obchodním domě Walmart ve městě El Paso zabil útočnou puškou 23 lidí a dalších 26 zranil. Útok byl rasově motivovaný, Crusius cílil především na Hispánce a ty, o nichž se domníval, že jsou imigranti.
  20:15

V době činu jednadvacetiletý Crusius letos v únoru přiznal vinu před federálním soudem poté, co prokurátoři uvedli, že v jeho případě nebudou usilovat o trest smrti.

Soudní slyšení, během něhož nakonec padla výše trestu, začalo ve středu. Crusius se u soudu setkal s pozůstalými po lidech, které zastřelil. Přítomní jej označili za „ignoranta“, „zákeřného parazita“, „zrůdu“ a „rasistu“.

Mezi 36 lidmi, kteří odsouzeného oslovili, byla i nezletilá dívka s iniciály G. A., která střelbu v obchodě přežila. Dívka vzlykala a měla potíže hovořit; Crusiusovi nicméně řekla, že byla „obyčejný teenager, dokud se nějaký srab nerozhodl použít násilí proti nevinným“, popisuje web stanice CNN.

Vyšetřovatelé v měsících po střelbě konstatovali, že Crusius před svým činem zveřejnil dokument, v němž hovořil o „hispánské invazi do Texasu“ a vyzval k rasové segregaci. Policisté muže zadrželi krátce po střelbě necelý kilometr od místa činu, vůz zastavil na křižovatce a vzdal se s rukama nad hlavou. Podle detektivů tehdy prohlásil „Já jsem ten střelec“ a popsal, že při útoku mířil na Mexičany.

Autoři: ,