Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Jsme hloupí Východoevropané, 'ohradil' se prezident Estonska

Svět

  16:10
TALINN - "Jsme jen hloupí Východoevropané. Neosvícení. Jednoho dne snad také pochopíme," tato a další ironická slova napsal na svůj twitterový účet prezident Estonska. Reagoval tak na příspěvek uznávaného ekonoma, jenž kritizoval obraz rostoucí ekonomiky Estonska.

Estonský prezident Toomas Ilves foto: Reuters

Držitel Nobelovy ceny za ekonomii a zapřísáhlý odpůrce úsporných škrtů Paul Krugman už dříve na svém pravidelném blogu zpravodajského webu deníku The New York Times uvedl, že euro by mohlo během několika příštích měsíců skončit.

Včera si rýpl do Estonska, které označil za "učebnicový příklad pro obhájce úsporných škrtů". Podle Krugmana se estonská ekonomika od vstupu země do eurozóny zásadně nezlepšila. To popudilo estonského prezidenta Toomase Hendrika Ilvese, který okamžitě reagoval na Twitteru peprnými slovy na adresu amerického ekonoma.

Estonský prezident na Twitteru:

"Pojďme psát o něčem, čemu nerozumíme. Hlavně samolibě a blahosklonně. Nobelovka za ekonomii (Krugman získal Nobelovu cenu v roce 2008) znamená, že můžete kázat o daňových záležitostech a Estonsko prohlásit za 'pustinu'? To musí být asi rozdíl mezi Princetonskou a Kolumbijskou univerzitou." (Ilves studoval na Kolumbijské)

"Ale, co my víme? Jsme jen hloupí Východoevropané. Neosvícení. Jednoho dne snad také pochopíme."

"Pojďme se na ty Východoevropany vys*at*. Stejně neumí pořádně anglicky, nebudou plnit dohody, které slíbili, a volit zodpovědné vlády."

Krugman se na Ilvesova slova zatím nereagoval.

Autor: