Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

EU bude možná brzy hledat prezidenta. Šance Tonyho Blaira klesají

Svět

  16:21aktualizováno  19:21
BRUSEL - Pokud český prezident Václav Klaus nakonec skutečně podepíše "Lisabon", cesta k obsazení nových politických funkcí je volná. V EU se zatím objevilo několik "žhavých" kandidátů, především na pozici stálého předsedy Evropské rady.

Tony Blair. foto: Reuters

Během několika uplynulých měsíců se nejčastěji objevovala jména bývalého britského premiéra Tonyho Blaira a současného lucemburského premiéra Jean-Clauda Junckera.

Po jednání summitu se však zdá, že Blairovy šance na zvolení jsou velmi nízké. Podle diplomatických zdrojů se proti němu postavilo několik unijních lídrů a příliš dobrou pozici nemá ani v Evropském parlamentu. Nikolas Sarkozy považuje potenciální volbu Blaira za špatně načasovanou.

"Jména z první vlny nejsou nutně ta, která se prosadí v poslední," řekl Sarkozy na otázku novinářů. "Každý ví, jakou úctu a jaké přátelství k Tonymu Blairovi chovám," řekl Sarkozy, ale dodal, že "ještě je příliš brzy na to, aby se Francie vyslovila". Zároveň řekl, že s německou kancléřkou Angelou Merkelovou budou postupovat společně.

Není však vyloučeno, že by "prezidentem EU" mohl být zvolen i někdo jiný než Juncker nebo Blair. Podle informací ČTK je ve hře i bývalý irský premiér John Bruton, bývalá lotyšská prezidentka Vaira Víkeová-Freibergová, nebo současný nizozemský premiér Jan Peter Balkenende. Právě poslední jmenovaný má největší šance, přestože dnes zopakoval, že není kandidát, ale nevyloučil, že by jím být mohl.

Rozhodování států však bude záviset na tom, zda se rozhodnou mít v čele Evropské rady silnou osobnost, kterou diplomaté často označují jako "superstar", nebo spíš úřední typ politika.

Pokud by to měla být silná osobnost, bude pocházet nejspíš z některého z velkých členských států, pokud půjde o osobnost slabší, není vyloučeno, že vlivný post obsadí představitel některé z menších zemí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!