Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Svět

Srbsko vyhostilo Rusku, která se zúčastnila protiválečné demonstrace

Bratr. Portrét ruského prezidenta Vladimira Putina na jedné z bělehradských zdí (5. března 2022) foto: Profimedia.cz

Srbsko nařídilo odjezd ze země Rusce, která kritizovala invazi na Ukrajinu. Podle úřadů balkánské země představuje bezpečnostní hrozbu. Na odjezd dostala měsíc.
  23:10

Jelena Koposovová se před čtyřmi lety přestěhovala z Petrohradu do městečka Sopot jižně od Bělehradu.

Když únoru 2022 zahájilo Rusko plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, byla mezi 25 v Srbsku žijícími Rusy, kteří se zúčastnili protiválečné demonstrace.

V půli ledna obdržela dopis od srbského ministerstva vnitra, které zamítlo její žádost o trvalý pobyt v Srbsku a nařídilo jí opustit zemi do 30 dnů.

Na případ podle stanice Nova.rs upozornilo sdružení Ruská demokratická společnost. To loni zahájilo petici adresovanou srbskému prezidentu Aleksandaru Vučičovi, která vyzývá k zastavení pronásledování protiválečných aktivistů v Srbsku.

Srbské úřady zakladatele Ruské demokratické společnosti Pjotra Nikitina loni v červenci dva dny držely na bělehradském letišti a odmítaly ho vpustit do země. Po zveřejnění případu mu nakonec vstup umožnily. O měsíc později dostala zákaz vstoupit do Srbska místopředsedkyně vlády Černé Hory Jovana Marovičová, známá svou kritikou prezidenta Vučiče.

V Srbsku se podle odhadů srbských médií usadilo po začátku invaze na Ukrajinu několik desítek tisíc Rusů. Atraktivní je Srbsko pro ruské emigranty nejen díky jazykové, náboženské i kulturní spřízněnost, ale i ochotou udělovat jim povolení k pobytu v době, kdy to jiné evropské země neumožňují.

Srbsko je kandidátskou zemí Evropské unie, současně však pěstuje přátelské vztahy s Moskvou a značná část Srbů vnímá Rusko pozitivně. Pod Vučičovým vedením Srbsko sice odsoudilo ruskou invazi na Ukrajinu, odmítlo se však připojit k protiruským sankcím.

Z pozice šéfa tajné služby BIA, která se k žádostem cizinců o pobyt v Srbsku ze zákona vyjadřuje, byl loni v listopadu odvolán proruský politik Aleksandar Vulin. Spojené státy na něj předtím uvalily sankce s tvrzením, že napomáhal Moskvě v jejích aktivitách. Šéf ruské tajné služby FSB Alexandr Bortnikov naopak v lednu udělil Vulinovi medaili za „profesionalitu a spolupráci mezi srbskými a ruskými službami“.

Agentura Bloomberg s odvoláním na dvě osoby obeznámené se situací minulý týden uvedla, že ministerstvo zahraničí v Moskvě nařídilo ruským diplomatům, aby se snažili dosáhnout postihů těch Rusů, kteří vystupují proti prezidentu Vladimiru Putinovi a podporují Ukrajinu, a to především v těch zemích, které dosud k válce zachovávají neutrální postoj.

20. května 2023

Autoři: ,