Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Svět

Brali až tři tisíce eur za migranta. Europol rozkryl síť pašeráků, zatkl 19 lidí

Budova Europolu v Haagu (12. prosince 2019) foto: Reuters

Evropské policejní agentuře Europol se podařilo rozbít jednu z největších sítí pašeráků lidí v Evropě. V rámci rozsáhlé operace, na níž se podílela německá, francouzská a belgická policie, bylo v Německu zatčeno 19 lidí organizujících pašování migrantů přes Lamanšský průliv.
  19:56

„Vyšetřování se zaměřilo na irácko-kurdskou síť podezřelou z pašování migrantů z Blízkého východu a východní Afriky. Skupina je přepravovala z Francie do Británie na nafukovacích člunech nízké kvality,“ uvedl Europol v prohlášení.

Podezřelí, na které se vyšetřování zahájené na konci roku 2022 soustředilo, organizovali nákup, uskladnění a přepravu nafukovacích člunů převážně čínské provenience. Ty později použili k propašování migrantů z pláží poblíž francouzského města Calais do Británie.

Gang do člunů určených pro maximálně deset lidí nakládal až padesát běženců a účtoval jim tisíc až tři tisíce eur (asi 25 350 až 76 tisíc korun) na osobu, dodal Europol.

Zásahová jednotka, která v Německu provedla zatčení, prohledala 28 míst a zabavila 24 nafukovacích člunů, značné množství námořního vybavení, 60 elektronických přístrojů, zbraně a několik tisíc eur v hotovosti.

Agentura EU pro ochranu hranic Frontex začátkem tohoto měsíce uvedla, že nelegální přistěhovalectví ze západní Afriky do zemí EU se v lednu meziročně zvýšilo více než desetkrát. Frontex očekává, že letos celkový počet nelegálních migrantů poroste a není možné jejich příchodu úplně zabránit.

Autoři: ,

Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!
Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!

3 maminky, které porodily císařským řezem, vyzkoušely kojenecké mléko Nutrilon Profutura CESARBIOTIK™ 2. Co nabízí oproti standardnímu mléku? A jak...