Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Vazba trvá, řekli Rusové americkému novináři. USA žádají okamžité propuštění

Reportér Wall Street Journal Evan Gershkovich, který byl zadržen v březnu během reportážní cesty a obviněn ze špionáže, stojí za skleněnou stěnou pro obžalované před soudním slyšením o odvolání proti jeho zadržení v Moskvě. (18. dubna 2023) foto: Reuters

Moskevský soud prodloužil vazbu amerického novináře Evana Gershkoviche do konce ledna příštího roku. Korespondenta listu The Wall Street Journal (WSJ) letos v březnu zatkla na Urale ruská tajná služba FSB a obvinila ho ze špionáže, za což mu hrozí až 20 let vězení. Žurnalista i jeho zaměstnavatel vinu odmítají. Ambasáda USA dnes zopakovala americkou žádost o jeho okamžité propuštění.
  10:41

Doba zadržení Gershkoviche se prodlužuje o dva měsíce, tedy do 30. ledna, sdělil soud ruské státní tiskové agentuře TASS.

Dvaatřicetiletého reportéra zatkla FSB v Jekatěrinburgu na Urale a tvrdí, že ho chytila při pokusu získat tajné informace, které podle ní shromaždoval o vojensko-průmyslovém odvětví v Rusku. Úřady proti němu nepředložily žádné důkazy, upozornila dříve zahraniční média.

Americká vláda prohlásila, že Gershkovich je zadržován neoprávněně, a žádá od Ruska jeho okamžité propuštění. The Wall Street Journal zdůrazňuje, že Gershkovich pouze dělal v Rusku svou práci a obvinění ze špionáže označuje jako smyšlená. „Jeho pokračující věznění je nestoudným a nehorázným útokem na svobodu médií, která je kriticky důležitá pro svobodnou společnost,“ uvedl nyní podle agentury Reuters deník, který také žádá o novinářovo propuštění.

Gershkovich je prvním americkým reportérem zadrženým v Rusku kvůli údajnému podezření ze špionáže od roku 1986, kdy tehdejší sovětská tajná služba KGB zatkla amerického žurnalistu Nicholase Daniloffa. Toho Sověti zanedlouho propustili v rámci výměny za člena mise SSSR při OSN, kterého zatkla americká FBI rovněž v souvislosti se špionáží.

Podle některých diplomatů Rusové Gershkoviche pravděpodobně zadrželi v rámci svého širšího úsilí vybudovat zásobárnu zatčených amerických občanů, které by mohli vyměnit za ruské občany – a usvědčené špiony – zadržované na Západě.

Ruští představitelé, kteří trvají na tom, že Gershkoviche bezpečnostní složky přistihly při zjišťování utajovaných informací, podle Reuters připouštějí kontakty s Washingtonem ohledně reportéra, ale hlasité americké požadavky mu prý nepomohou. Podle Moskvy nemůže dojít k žádné výměně dříve, než po rozsudku nad novinářem.

V říjnu ruské bezpečnostní složky zadržely rusko-americkou novinářku Alsu Kurmaševovou, která jinak žije v Česku. Také ona zůstává ve vazbě. Žurnalistku, která pracuje pro rozhlasovou stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RF), obvinili z toho, že se nezaregistrovala jako takzvaná zahraniční agentka, jak ukládá ruský zákon. Hrozí ji pět let vězení.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!