Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Sami máme málo. Evropa váhá nad systémy protivzdušné obrany pro Ukrajinu

Protivzdušný systém Patriot foto: AIRCOM

Mnohé evropské státy včetně Francie nejsou ochotné zříci se ve prospěch Ukrajiny svých nejmodernějších prostředků protivzdušné obrany. Některé členské země Evropské unie se nechtějí vzdát systémů Patriot a Francie váhá ohledně dodávky dalšího systému SAMP-T.
  19:57

Summit EU se sice minulý týden shodl, že je potřeba poskytnout Ukrajině prostředky protivzdušné obrany, šéfové vlád jednotlivých zemí si ale dávali dobrý pozor, aby v tomto ohledu neučinili žádný konkrétní slib, napsal deník Le Monde.

K dodávkám systémů vyzýval na okraj summitu také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který prohlásil, že ochrana ukrajinského vzdušného prostoru je větší prioritou než dodržení interních standardů Severoatlantické aliance ohledně vybavení.

Německo už Ukrajině v součinnosti s Nizozemskem poskytlo dva ze svých 12 systémů Patriot a přislíbilo dodání třetího. „Další země se s nimi (Patrioty) ale odmítají rozloučit,“ řekl listu nejmenovaný diplomat.

Z členských zemí EU mají tyto americké systémy k dispozici mimo dvou jmenovaných také Španělsko, Řecko, Polsko nebo Rumunsko. Poslední dva jmenované státy sousedí s Ukrajinou a Polsko také s Běloruskem, o to větší jsou jejich snahy o zajištění vlastní obrany.

Francie je podle listu pod tlakem, aby poskytla další komplex SAMP-T, kterému se také přezdívá Mamba a který je evropskou obdobou Patriotu. K jeho poskytnutí vyzval minulý týden na summitu G7 francouzského ministra zahraničních věcí Stéphana Séjourného jeho ukrajinský protějšek Dmytro Kuleba.

Jenže Paříž a Řím se jen neochotně loučily i s prvním systémem, který už na Ukrajinu společně dodaly. V nejbližší době se pokrok ohledně další dodávky nečeká, uvedl Le Monde. „Pracujeme na tom jak v rámci francouzské správy, tak také s naším italským partnerem, ale rychlou reakci nečekáme,“ sdělil listu jeho nejmenovaný zdroj.

K poskytnutí prostředků protivzdušné obrany Ukrajině vyzývá opakovaně členské země také koordinátor zahraniční a obranné politiky EU Josep Borrell. Ten v nedávném rozhovoru s francouzským deníkem na státy sedmadvacítky apeloval, aby systémy pro Ukrajinu nakoupily, pokud je nemají. Podotkl, že takovéto řešení vyjde levněji, než se podílet na obnově zničené infrastruktury během ruské invaze na Ukrajinu.

Od začátku ruské invaze dostala Ukrajina mimo jiné tři baterie systémů Patriot od Německa, Nizozemska a USA, 12 systémů Iris-T od Německa a 12 komplexů NASAMS od Washingtonu, shrnul Le Monde. Podle něj jsou ale tyto zbraně stále nedostatečné k tomu, aby Ukrajina dokázala ochránit celé své území.

12. října 2022

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!