Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Svět

Evropští zákonodárci kritizují kroky Izraele. Jsou pro dvoustátní řešení

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na tiskové konferenci v den summitu lídrů Evropské unie v Bruselu. (27. října 2023) foto: Reuters

Násilí izraelských extremistů na okupovaném Západním břehu Jordánu musí přestat, řekla v pátek předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a vyjádřila podporu dvoustátnímu řešení. To podpořili také premiéři Španělska a Belgie a kritizovali Izrael kvůli civilním obětem v Pásmu Gazy.
  21:43

„Musíme zabránit tomu, aby se násilí šířilo. Soužití v míru je možné jen při existenci dvou států,“ řekla von der Leyenová na tiskové konferenci na summitu EU a Kanady.

„Palestinci i jejich arabští sousedé potřebují záruky, že nedojde k žádnému nucenému vysídlování. Potřebují reálnou vidinu nezávislé Palestiny a jednotného Pásma Gay a Západního břehu, kde bude vládnout reformovaná palestinská samospráva,“ dodala von der Leyenová.

K zakročení proti extremistickým osadníkům na okupovaném Západním břehu vyzval izraelskou vládu také britský ministr zahraničí David Cameron, který se ve čtvrtek v Izraeli setkal s premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Izrael okupuje palestinské území Západního břehu Jordánu od konce šestidenní války v roce 1967. V oblasti vzniká stále více židovských osad, které velká část mezinárodního společenství odsuzuje jako nezákonné. To Izrael zpochybňuje a odvolává se na historické vazby, které k území má.

Na Západním břehu žijí asi tři miliony Palestinců a půl milionu židovských osadníků. Současná Netanjahuova vláda, v níž má silné slovo krajní pravice, rozšiřování osad podporuje.

Míra násilí ze strany extremistických osadníků vůči Palestincům vzrostla od 7. října, kdy palestinské islamistické hnutí Hamás z Pásma Gazy zaútočilo na Izrael a ten v reakci zahájil vojenskou kampaň s cílem Hamás zcela zničit.

Vůli přenechat vládu nad poválečným Pásmem Gazy neradikální palestinské samosprávě izraelská vláda zatím neprojevila, Netanjahu naopak naznačil, že Izrael by za oblast „na dobu neurčitou“ měl „celkovou bezpečnostní odpovědnost“.

Izrael pod kritikou Španělska a Belgie

Španělský premiér Pedro Sánchez, jehož země nyní předsedá Evropské unii, jednal v pátek v Egyptě s prezidentem Abdal Fattáhem Sísím. Doprovázel ho belgický premiér De Croo, jehož země bude předsedat EU od 1. ledna.

Sánchez a De Croo dnes velmi ostře kritizovali izraelský vojenský postup v Pásmu Gazy. „Náhodné zabíjení civilistů, včetně tisícovek chlapců a děvčat, je naprosto nepřijatelné,“ řekl Sánchez na tiskové konferenci na hraničním přechodu Rafáh. Podobně se vyjádřil De Croo: „Zabíjení civilistů musí přestat... Ničení Pásma Gazy je nepřijatelné.“

„Izrael musí reagovat jinak, respektovat humanitární mezinárodní právo a dbát na životy žen a dětí,“ řekl dále španělský premiér. Dění v Gaze prý vnímá s pocitem „frustrace a nespravedlnosti“.

Kritika vyvolala rozhořčení izraelské vlády a ministr zahraničí Eli Cohen přikázal předvolat velvyslance Španělska a Belgie. „Odsuzujeme lživá tvrzení premiérů Španělska a Belgie, kteří ženou teroru vítr do plachet,“ prohlásil Cohen. Ujistil, že Izrael dodržuje mezinárodní právo, a zdůraznil, že jeho země bojuje proti vražedné teroristické organizaci.

Sánchez v pátek vyzval, aby celá Evropská unie uznala palestinský stát, a vyjádřil naději, že nynější příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás bude trvat déle než dohodnuté čtyři dny. „Příměří musí trvat a úřady obou zemí jsme požádali, aby jednaly o tomto udržitelném příměří,“ uvedl Sánchez

Pro zastavení konfliktu mezi Izraelem a Palestinci, který Sánchez vnímá jako neustálou krizi, je podle španělského premiéra nutné „ustanovit dva nezávislé státy“. „Je to jediné řešení problému,“ uvedl egyptský prezident Sísí. Podle něj však k tomuto tématu musí mezinárodní společenství změnit svůj přístup a více se zasadit o vznik palestinského státu.

„Nadešla chvíle pro mezinárodní společenství a Evropskou unii, aby uznaly stát Palestina,“ uvedl dnes také španělský premiér. Podle něj by členské země EU měly palestinský stát uznat společně. „Pokud se tak nestane, Španělsko učiní vlastní rozhodnutí,“ řekl socialistický politik.

Ve čtvrtek Sánchez a De Croo jednali v Izraeli a s palestinskou samosprávou. Při setkání s izraelským prezidentem Jicchakem Herzogem Sánchez uvedl, že Izrael má právo se bránit, ale musí respektovat mezinárodní právo. Podle něj se Izrael musí snažit omezit počet civilních obětí.

Autoři: ,