Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Extrémní vedra. Francie čeká až 42 stupňů

Svět

  14:12
PAŘÍŽ - V mnohých oblastech Francie musejí obyvatelé a turisté počítat v nadcházejících dnech s velkými vedry, varovala francouzská média.
Vedro (ilustrační foto)

Vedro (ilustrační foto) foto: Shutterstock

U přímořského letoviska Lacanau na jihovýchodě země dnes ráno dále ničil porosty požár, který živen horkem a větrem zničil od čtvrtečního odpoledne na 500 hektarů vegetace, vyžádal si evakuaci některých obyvatel a zranil tři hasiče.

Podle meteorologické služby Météo France za to může zvlášť horký vzduch, který do Francie přichází ze severní Afriky. Úřady vyzvaly obyvatele a návštěvníky, aby byli obezřetní, především hodně pili vodu a další nealkoholické nápoje a vyhledávali stín. Média připomněla, že při podobných vedrech v roce 2003 ve Francii zemřelo na dehydrataci a přehřátí tisíce převážně starých lidí.

ČTĚTE TAKÉ:

Ode dneška do neděle, v některých místech až do středy, meteorologové předvídají teploty až 42 stupňů Celsia. Za nejohroženější oblasti se označují Akvitánii, Střední Pyreneje, Limousin, Auvergne a část Rhône-Alpes až po jih Burgundska. Vedra prý budou lidi zvlášť sužovat například ve městech Toulouse a Clermont-Ferrand. Vedra s teplotami až 36 stupňů se čekají také od údolí Loiry přes oblast Paříže po Alsasko na východě země.

Autoři: ,