Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Felix končí, zanechal 21 mrtvých

Svět

  22:18
Managua - Řádění hurikánu Felix končí, živel dnes na západní části Hondurasu zeslábl a rozpouští se. Hurikán za sebou nechal 21 mrtvých, stovky pohřešovaných a přes 500 zničených domů. V Nikaragui ale stále přetrvávají obavy ze záplav a sesuvů půdy.

Hurikán Felix zanechal v Nikarague přes 500 zničených domů. foto: ČTK

"Situace zůstává vážná. Chválabohu však počet obětí zdaleka nedosahuje statistiky zaznamenané po hurikánu Mitch v roce 1998," prohlásil nikaragujský prezident Daniel Ortega.

Vichry strhávaly střechy z domů a vyvracely stromy. Největší škody utrpělo pobřežní město Puerto Cabezas, kde se nyní soustřeďuje pomoc pro celou severovýchodní Nikaraguu. Letadla do oblasti vozí jídlo, matrace a první pomoc. Téměř 16.000 lidí zůstává v provizorních přístřešcích.

V Hondurasu způsobil celonoční déšť sesuvy půdy, které zablokovaly dálnice a zničily několik domů. Nejsou však hlášeny žádné oběti na životech. Stále ještě panují obavy ze záplav, ale předpokládá se, že nebudou katastrofické. "Bohudík jsme v pořádku a nestalo se nic velkého," sdělil řidič taxi z metropole Tegucigalpy. "Ale stále se ještě musíme mít na pozoru."

V zemi bylo evakuováno na 30.000 obyvatel, ale na seznamech úřadů jsou desítky dalších vesnic, zejména v centrální oblasti země. Podle odborníků by mělo napršet až 25 centimetrů srážek na většině honduraského území, ale v horských oblastech až 64 centimetrů.

Na opačné straně pevniny se během dneška přesunul přes Kalifornský záliv hurikán Henriette, který má zatím sílu prvního stupně a který v úterý bičoval lijáky a vichry jižní cíp Kalifornského poloostrova s letoviskem San Lucas. Hurikán je nyní přibližně 145 kilometrů severozápadně od mexického města Los Mochis a míří rychlostí 19 kilometrů za hodinu k severovýchodu.

Autor:

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...