Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Premiér Fiala zašel v USA na hokej, ale Pastrňákovi štěstí nepřinesl

Svět

  16:00
Svou dvoudenní návštěvu USA proložil v pondělí premiér Petr Fiala hokejem. Zašel na zápas NHL Washington Capitals - Boston Bruins. Odpoledne bude pokračovat vystoupením v Hudsonově institutu a sérií jednání v Kongresu. Na závěr se přesune k soše T. G. Masaryka do diplomatické čtvrti Washingtonu.

„Ve Washingtonu zrovna hráli Boston Bruins. Letos se jim opravdu daří, takže Davida Pastrňáka nebo Pavla Zachu na MS v Praze asi neuvidíme. O to víc jim budu ale držet palce, aby vyhráli Stanley Cup!“ napsal po návštěvě zámořské hokejové soutěže Fiala na svém účtu X.

Jenže premiérova návštěva zápasu štěstí českým hráčům Bruins nepřinesla, Medvědi nevstřelili gól, sami naopak dvakrát inkasovali.

V úterý odpoledne má předseda české vlády Fiala na programu vystoupení v Hudsonově institutu a sérii jednání v Kongresu. Před návratem do Evropy bude také hostit gala večeři, kam dorazí čeští investoři v USA i představitelé amerických firem.

Vystoupení v Hudsonově institutu je v plánu kolem 18:10 SELČ. Podle organizátorů by měl Fiala mluvit o transatlantických vztazích, válce na Ukrajině a česko-americkém spojenectví. Hudsonův institut je think tank zaměřený zejména na otázky spojené s národní bezpečností a zahraničněpolitickými tématy.

Johnson chce pomoc projednat samostatně

Republikánský předseda sněmovny Mike Johnson, jehož strana má jen velmi těsnou většinu, odmítá nechat komoru hlasovat o balíku zahraniční pomoci v objemu 95 miliard dolarů (skoro 2,3 bilionu Kč), který již prošel Senátem.

Výdajový soubor zahrnuje 14 miliard určených na pomoc Izraeli, přibližně 61 miliard pro Ukrajinu, devět miliard na humanitární pomoc a peníze pro asijské partnery USA.

Johnson, s kterým se v úterý Fiala sejde, chce uvolnění peněz na pomoc Izraeli a Ukrajině projednat tento týden jako samostatné zákony.

V Kongresu by se měl Fiala setkat se šéfem Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem, další jména se podle Strakovy akademie stále upřesňují. Mluvit by chtěl mimo jiné o uvolnění 60 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč) americké pomoci pro Ukrajinu, kterému už několik měsíců brání především americké vnitropolitické spory a o kterém ještě nehlasovala Sněmovna reprezentantů ovládaná republikány.

Následně Fialu čeká zastávka u sochy Tomáše Garrigue Masaryka v diplomatické čtvrti na Massachusetts Avenue. V rámci pietního aktu položí věnce a zazní česká hymna.

Fiala v Bílém domě

Po pondělním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem v Oválné pracovně Bílého domu Fiala uvedl, že Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila.

Biden podle Fialy opakovaně ocenil roli České republiky v současném světě, mimo jiné českou iniciativu nakoupit munici pro Ukrajinu, i vzájemné vztahy. Ministerský předseda to řekl novinářům na brífinku, který se odehrál hned po schůzce přímo před Bílým domem.

Po návštěvě Bílého domu se Premiér Fiala setkal s krajany. Udělil medaili Karla Kramáře Janě Kánské.

Kánská je dcerou Milady Horákové, političky, kterou popravil v roce 1950 v tehdejším Československu komunistický režim. Medaili dostala Kánská za podporu demokracie a česko-amerických vztahů.

Autoři: ,

Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA
Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA

Ovoce, nebo čokoláda? Zapojte se do testování a ochutnejte oboje najednou! Šnek BOB přichází s novinkou v podobě ovocných pochoutek v čokoládě....