Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Atentátníka na premiéra Fica převezli náhle do nemocnice na psychiatrii

Muž zadržený po střelbě na slovenského premiéra Roberta Fica po zasedání slovenské vlády v Handlové. (15. května 2024) foto: Reuters

Pachatele útoku na slovenského premiéra Roberta Fica převezli z vazby do nemocnice. Slovenská média uvádějí, že není známo, jaké u něho vznikly zdravotní komplikace. Ví se jen to, že skončil v psychiatrické léčebně a je pod nepřetržitým dozorem, který má trvat 24 hodin denně. Úřad slovenské vlády informoval, že Ficův zdravotní stav se nadále pomalu zlepšuje.
  22:31

O převozu atentátníka Juraje C. informoval naříklad web tvnoviny.sk.

Fico je hospitalizován ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici od poloviny května, kdy se stal obětí atentátu. Útočník politika několikrát postřelil.

Úřad vlády bližší informace o Ficově stavu opět neuvedl. Napsal, že věří v pokračování pozitivního vývoje.

Krátce po atentátu o zdravotním stavu devětapadesátiletého Fica včetně jeho operací informoval média hlavně premiérův blízký spolupracovník a ministr obrany Robert Kaliňák.

Následně stručné informace začala zveřejňovat nemocnice a úřad vlády. Čtyři dny po atentátu nemocnice uvedla, že Fico je mimo ohrožení života a jeho rekonvalescence si vyžádá dlouhou dobu.

Atentátníka, kterým je podle slovenských médií 71letý spisovatel a aktivista Juraj C., soud poslal do vazby. Za pokus o úkladnou vraždu mu hrozí až 25 let vězení nebo doživotí.

Obviněný nepodal stížnost proti vazebnímu stíhání. Podle soudu zdůvodnil atentát svým nesouhlasem s politikou slovenské vlády a během výslechu tvrdil, že Fica zabít nechtěl.

Autoři: ,