Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Macron slavil s Židy a sklidil kritiku za „dvojí metr“ kvůli muslimům

Francouzský prezident Emmanuel Macron hovoří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži. (7. prosince 2023) foto: Reuters

Francouzský prezident Emmanuel Macron sklízí kritiku za to, že ve čtvrtek večer v prostorách Elysejského paláce spolu s představiteli židovské obce zapálil svíčku na oslavu začátku židovského svátku chanuka. Podle části společnosti, tím prezident porušil princip odluky státu a církve. Macron si ale za svým gestem stojí, prezentuje ho jako snahu o „svornost“ obyvatel.
  21:30

Konference evropských rabínů každoročně oceňuje Cenou Immanuela Jakobovitse bojovníky proti antisemitismu a za náboženské svobody. Letošním laureátem se stal Macron, a slavnostní večer s předáním ceny se proto konal v sídle francouzského prezidenta. Připadl na první den osmidenního svátku chanuka, během něhož se zapalují svíčky.

Macron uvedl, že zapálení svíčky bylo součástí širšího programu, kterého se účastnili představitelé více náboženství. Podle Macrona šlo o „kulturní gesto“ v duchu „svornosti, která je republikánským principem“.

Prezident rovněž dodal, že tím chtěl „dodat sebedůvěru“ francouzské židovské komunitě, která je od začátku války v Pásmu Gazy mezi Izraelem a Hamásem před dvěma měsíci výrazně častěji terčem antisemitských útoků.

Elysejský palác o akci na svých stránkách neinformoval, na sociálních sítích se ale objevilo video Macrona s francouzským vrchním zemským rabínem Haimem Korsiou a zaplněným slavnostním sálem.

Zejména představitelé levice se obávají, že francouzská společnost by mohla mít pocit, že prezident v době rostoucího napětí mezi židy a muslimy má „dvojí metr“. Francie uzákonila důslednou odluku státu a církve 9. prosince 1905.

„Pozor: od mše v Marseille po chanuku v Elysejském paláci Macron ukazuje, že nerozumí sekularismu,“ poznamenal představitel levicové strany Nepodrobená Francie (LFI) Jean-Luc Mélenchon. Narážel na Macronovu účast na zářijové mši v Marseille na jihu Francie, kterou celebroval papež František.

„Elysejský palác není místem bohoslužeb. V případě sekularismu neděláme kompromisy. Je cenný, ale křehký,“ řekla k setkání šéfka regionu Okcitánie Carole Delgaová.

Ministr vnitra Gérald Darmanin, do jehož kompetence spadají i náboženské záležitosti, odmítl, že by byl sekularismus jakkoli ohrožen. Uvedl, že je to stejně absurdní jako nedávné spory některých radnic o zákazu vánočních trhů a jesliček, které jsou podle Darmanina „součástí kulturního společenského života“.

Autoři: ,

Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA
Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA

Maminko, svědí! Trápí vaše dítě citlivá a suchá pokožka? Bojujete s atopickým ekzémem? Právě teď má 20 testerů možnost vyzkoušet zklidňující a...