Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Francouzským prezidentem chce být 12 kandidátů, největší šance má Macron

Podle průzkumů by do závěrečného kola volby měli postoupit současná hlava státu Emmanuel Macron a Marine Le Penová foto: Reuters

Do francouzských prezidentských voleb oficiálně vstoupí dvanáct kandidátů. Oznámil to šéf Ústavní rady Laurent Fabius. První kolo volby se uskuteční 12. dubna, druhé o dva týdny později. Největší šance má podle průzkumů současná hlava státu Emmanuel Macron, o křeslo by se měl utkat s Marine Le Penovou.
  14:35

Přes deset procent hlasů v prvním kole zřejmě získá rovněž kandidátka Republikánů (LR) Valérie Pécresseová a další zástupce krajní pravice Éric Zemmour. Na listině je rovněž mimo jiné socialistická starostka Paříže Anne Hidalgová či krajně levicový politik Jean-Luc Mélenchon.

Všichni kandidáti museli získat nejméně 500 podpisů od místních volených činitelů z nejméně 30 departmentů, kterých je ve Francii celkem 101.

Na kandidátní listinu se nakonec probojoval i krajně levicový kandidát Philippe Poutou, který se o prezidentství ucházel již v letech 2012 a 2017. Ještě ve čtvrtek přitom podle posledního součtu disponoval jen 439 podpisy volených činitelů z místních samospráv.

Dostatečný počet podpisů naopak nenasbíral François Asselineau, kandidát prosazující odchod Francie z EU a NATO, který se před pěti lety do soubojů o Elysejský palác dostal.

List Les Échos dnes zveřejnil nový průzkum veřejného mínění od společností OpinionWay a Kéa Partners, podle nějž má největší šanci na úspěch nynější hlava státu Macron. Sondáž rovněž potvrdila trend z posledních dní, který ukazuje, že Macronovi strmě stoupá podpora od vypuknutí války na Ukrajině.

Podle nové ankety jej nyní podporuje 30 procent voličů, tuto hranici přitom překonal v průzkumech těchto společností poprvé. Za poslední týden mu vzrostly preference o šest procent, přičemž podobně výrazný vzestup vyplývá i z jiných sondáží, poznamenává Les Échos.

Druhý největší počet hlasů (18 procent) by v prvním kole voleb získala Le Penová. Složení druhého kola voleb, do něhož postupují dva nejúspěšnější kandidáti, pokud nikdo nezíská přes 50 procent v prvním kole, by tak bylo stejné jako před pěti lety. I letos by přitom v souboji s Le Penovou podle průzkumu Les Échos zvítězil Macron, a to s 59 procenty hlasy.

Emanuel Macron zvítězil v prezidenských volbách v roce 2017: 

7. května 2017

Autoři: ,

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...