Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ubodání mladíka na bále ve Francii aktivizovalo krajní pravici, vláda varuje

Pohřeb šestnáctiletého Francouze Thomase (24. listopadu 2023) foto: Profimedia.cz

Vesnická rvačka, která vyústila ve smrt šestnáctiletého Thomase, vyprovokovala francouzskou krajní pravici. Od mladíkovy smrti 18. listopadu se stoupenci pravice sešli na desítkách pochodů po celé zemi, množí se také protimuslimské nápisy v ulicích a urážky. Mluvčí francouzské vlády Olivier Véran v pondělí navštívil obec Crépol, kde se událost stala. Varoval před hlubokými proměnami společnosti.
  16:35

Crépol je vesnice asi 70 kilometrů jižně od Lyonu, ve které žije zhruba 500 obyvatel. V polovině listopadu místní uspořádali slavnost, na kterou se pozdě v noci pokoušeli dostat muži vyzbrojení noži. Rvačka s ostrahou i místními skončila smrtí středoškoláka Thomase, vážnými zraněními dvou dalších mladých lidí a zatčením devíti podezřelých. Co incident vyvolalo a jaký byl jeho motiv, je ale podle policie dosud nejasné, navzdory výslechu více než stovky svědků, píše server stanice BFM TV.

„Nebyla to jednoduchá rvačka mezi dvěma skupinami na vesnickém bále, ale drama, kvůli kterému hrozí hluboká proměna naší společnosti, pokud nebudeme dostatečně na výši,“ řekl Véran podle agentury AFP. Varoval také, že je potřeba žádat spravedlnost, a ne pomstu, a na násilí se podle něj nesmí odpovídat dalším násilím. „Spravedlnost musí zajistit justice, a ne Francouzi,“ dodal mluvčí.

Epicentrem víkendových demonstrací krajní pravice byla obec Romans-sur-Isére, kde zavražděný Thomas chodil do školy. Podle bezpečnostních složek se tam v sobotu sešlo asi 80 lidí v kuklách a černém oblečení, panovala pomstychtivá nálada a úřady počítaly se zásadním narušením veřejného pořádku. Účastníci průvodu napadali zejména pořádkové služby, 24 demonstrantů bylo zadrženo. Jednoho příznivce krajní pravice dav svlékl a lynčoval, záběry se objevily na sociálních sítích.

Krajně pravicoví demonstranti se do Romans-sur-Isére vrátili i v neděli, kdy se opět zatýkalo. Už v pátek večer zakuklenci v černém žádající „spravedlnost pro Thomase“ prošli centrem Remeše na severu Francie. Obdobné slogany zazněly i z úst asi 30 lidí, kteří se sešli v Paříži nedaleko Eiffelovy věže. Městem Rennes prošla skupina asi 30 lidí, kteří provolávali nacionalistická hesla jako „Francii Francouzům“ a obcházeli podniky spojované s krajní levicí, píše BFM TV.

Krajní pravice podle některých médií vyprovokovala i nedávné nepokoje v irském Dublinu. Ve čtvrtek tam útočník nožem pobodal a vážně zranil několik dětí a učitelku. Incident měl dramatickou dohru, když se na místě činu shromáždil dav demonstrantů; jejich protest se postupně zvrhl ve výtržnosti, jaké Dublin nezažil desetiletí. Při nepokojích hořela auta a dav raboval obchody. Policie hovořila o řádění „chuligánů“ s krajně pravicovou ideologií.

Crépol

Crépol

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,