Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Hrotili vztahy kvůli Ukrajině, teď spolu Paříž a Moskva mluví. I kvůli terorismu

Francouzský ministr obrany Sébastien Lecornu (26. března 2024) foto: Profimedia.cz

Francouzský ministr obrany Sébastien Lecornu ve středu telefonicky hovořil se svým ruským protějškem Sergejem Šojguem. V rozhovoru odsoudil ruskou agresi vůči Ukrajině, tématem byl také terorismus. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP s odvoláním na sdělení francouzského ministerstva obrany. Podle něj šlo o první telefonát od října 2022.
  18:43aktualizováno  19:22

Francie ústy Lecornua vyjádřila solidaritu obětem teroristického útoku v koncertní síni Crocus na předměstí Moskvy, při němž zemřelo nejméně 144 lidí a 551 dalších utrpělo zranění. Byl to nejkrvavější útok v Rusku za posledních dvacet let a přihlásil se k němu Islámský stát (IS).

Diktátor Vladimir Putin a další členové ruského vedení nicméně nadále hledají spojení mezi útočníky a Ukrajinou, potažmo Západem. To Kyjev i jeho západní spojenci popřeli. Francouzský prezident Emmanuel Macron minulý týden uvedl, že odnož IS, která se přihlásila k útoku u Moskvy, se v poslední době pokusila spáchat několik podobných akcí také ve Francii.

Moskva má zejména v posledních týdnech s Paříží napnuté vztahy, a to v souvislosti s tématem vysílání vojáků ze zemí Evropské unie včetně Francie na Ukrajinu. Poté, co možnost veřejně otevřel slovenský premiér Robert Fico, se především z Francie ozývá, že by k tomu jednou mohlo dojít.

Macron řekl, že jeho země možná bude nucena v určitém okamžiku vést pozemní operace na Ukrajině. K vysílání vojáků pak poznamenal, že to byl především signál pro Rusko, které se jinak před ničím nezastaví. Kyjevu podle Lecornua dodá Francie stovky starších obrněných vozidel, nové střely země–vzduch, desítky houfnic Caesar či 80 tisíc kusů dělostřelecké munice.

Kreml na vzkazy z Elysejského paláce okamžitě reagoval a pohrozil, že se francouzští vojáci stanou „legitimním a prioritním“ terčem ruské armády. Šéf ruské civilní rozvědky (SVR) Sergej Naryškin tehdy řekl, že Francie už připravuje vojenský kontingent určený pro Ukrajinu, který zpočátku bude čítat dva tisíce lidí, a varoval, že francouzské vojáky „čeká osud všech Francouzů, kteří kdy přišli na území ruského světa s mečem“.

„Považujeme tento druh provokací za nezodpovědnost,“ citovala pak agentura Reuters představitele francouzského ministerstva ozbrojených sil. Naryškinovo vyjádření je podle něj dalším příkladem toho, jak Rusko systematicky využívá šíření dezinformací.

Sám Šojgu loni na podzim na vojenském fóru v Číně varoval Západ před eskalací konfliktu s Ruskem, protože by prý mohla vést k přímému vojenskému střetu jaderných mocností. Francie je jediným držitelem jaderných zbraní v Evropské unii.

Autoři: ,

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...