Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Francouzský vrah roky unikal policii. Drze se přitom objevil v televizní soutěži

Francouzský sériový vrah François Vérove se objevil v televizní soutěži, i když po něm policie pátrala. foto: Marianne

Francouzský sériový vrah François Vérove byl roky v hledáčku policie. Navzdory tomu se před několika lety objevil v televizní soutěži. Bývalý policista v 80. a 90. letech znásilnil a zabil několik lidí, včetně nezletilých dívek, a muži zákona jej znali jen jako „Poďobaného muže“ (Le Grêlé). Než ho dokázali dopadnout, spáchal sebevraždu.
  17:50

První vrahovou obětí byla jedenáctiletá Cécile Blochová, kterou nalezli mrtvou v Paříží v roce 1986. O rok později Vérove zabil osmatřicetiletého leteckého technika Gillese Politiho a dvacetiletou německou au-pair Irmgard Müllerovou.

Celkem se mu přičítají se čtyři vraždy a šest znásilnění, podle vyšetřovatelů byl však počet jeho násilných činů mnohem větší, spekuluje se až o jednatřiceti.

Někteří svědci jej při páchání odpudivých činů zahlédli a popsali jeho fyzické rysy. Získal přezdívku „Poďobaný muž“. Přesto jej vyšetřovatelé nedokázali chytit, i když on sám se podle své manželky nesnažil skrývat.

Dokladem jeho sebedůvěry bylo doposud neznámé vystoupení v televizní soutěži „Každý chce zaujmout své místo“. Záběry z roku 2019 zveřejnil magazíne Marianne.

Vérove se v pořadu představil jako bývalý četník. Moderátorovi uvolněně odpovídal na různé otázky ohledně své policejní minulosti. Vtipkoval třeba, jak v sedle koně hlídal park. To, že kvůli aféře s prostitutkou byl na čas suspendován, nezmínil.

V soutěži příliš nezářil. Po špatném zodpovězení dvou otázek vypadl už v prvním kole.

Podle novinářky Patricie Tourancheauové, autorky knihy o Vérovem, bylo jeho vystoupení provokací. „Je omračující ho vidět účastnit se hry a svým způsobem všem vzdorovat. Ale zároveň to potvrzuje, že velcí zločinci vypadají jako obyčejní lidé. Nemají hlavu jako monstra,“ cituje jí list The Times.

Skrytý život

Během svého života se Vérove prezentoval jako milující otec a manžel. Jeho žena o jeho dvojím životě nevěděla, stejně jako obyvatelé města Prades-Le-Lez poblíž Montpellier, kde žil. Byl tam respektovaným občanem, angažoval se na místní politické scéně a byl i zvolen radním.

Luc Richard, bratr zavražděné Cecile, jenž ho viděl odcházet po vraždě své sestry, jej popsal jako někoho, kdo si byl „velmi jistý sám sebou“. „Řekl mi něco jako: ‚Přeji vám velmi, velmi dobrý den‘.“

Policejní stopa

V roce 2021 vyšetřovatelé případ znovu otevřeli a povolali 750 policistů k testům DNA s cílem zjistit, zda některý z nich není pachatelem. Že by vrah mohl pocházet z jejich řad, naznačovala jeho znalost policejní terminologie, technik k znehybnění podezřelého, využívání policejních pout i prokazování se policejním průkazem.

Vérove též byl předvolán k výslechu. Nikdy se na něj ale nedostavil. Místo toho spáchal sebevraždu. Test DNA pak potvrdil, že byl pachatelem.

Zanechal také dopis na rozloučenou, v němž se k činům přiznal. Tvrdil v něm, že je páchal z důvodu „šíleného vzteku“. Ten ale podle vlastních slov později vyřešil a od roku 1997 už nic dalšího nespáchal.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...