Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Francouzi dávají přednost Němce

Svět

  17:01
PAŘÍŽ - Většina Francouzů by raději viděla jako hlavu Evropské unie německou kancléřku než svého prezidenta Nicolase Sarkozyho. Průzkum ukázal, že Merkelovou by si za "první evropskou prezidentku" po uplatnění lisabonské smlouvy přálo 25 procent Francouzů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouský prezident Nicolas Sarkozy. foto: AFP

Výsledky zveřejnil francouzský server bakchich.info, který si nechal udělat od agentury Opinion Way průzkum veřejného mínění zaměřený na francouzsko-německé vztahy. 

Sarkozy skončil na třetím místě se 17 procenty. Před ním se umístil bývalý francouzský prezident Valéry Giscard D'Estaing, který se podílel na tvorbě někdejšího projektu evropské ústavy a který obdržel 18 procent hlasů.

Z průzkumu vyplývá, že Merkelové dávají přednost levicoví voliči, zatímco pravicoví jsou rozdělení mezi oba francouzské a rovněž pravicové politiky.

Výsledek průzkumu je podle bakchich.info, který je obecně velmi kritický k vládě, studenou sprchou pro Sarkozyho, jenž prý přišel vůdcovství Evropě obzvláště na chuť během francouzského předsednictví EU v druhé polovině loňského roku. "Seriózní" francouzský tisk vesměs označuje Sarkozyho působení v čele unie za úspěšné a hojně kritizuje to současné české.

Pro funkci předsedy EU přichází podle Francouzů ještě v úvahu nynější předseda Evropské komise José Manuel Barroso, kterého podpořilo 14 procent dotázaných. Španělský premiér José Luis Zapatero obdržel 12 procent a šéfové vlád dalších dvou velkých zemí kolem Francie už na tom jsou dost bídně. Britského premiéra Gordona Browna by chtěly v čele EU vidět jen čtyři procenta dotázaných a jeho italského kolegu Silvia Berlusconiho pouhé procento.

V průzkumu se také ukázalo, že ještě deset procent Francouzů se obává vypuknutí války s Německem, zatímco 89 procent to považuje za vyloučené. U otázek kolem významu francouzsko-německého tandemu v působení v EU se 62 procent lidí domnívá, že má sice významný, ale nikoli převažující význam pro unii. Také 30 procent dotázaných si myslí, že z těchto dvou zemí má větší váhu Německo. O převaze Francie je přesvědčeno jen 11 procent respondentů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!