Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Francie reaguje na útok v Moskvě. Zavádíme nejvyšší stupeň opatření, oznámil premiér

Francouzský premiér Gabriel Attal (9. ledna 2024) foto: Reuters

Francie po pátečním teroristickém útoku v Moskvě, k němuž se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), posiluje bezpečnostní opatření na nejvyšší stupeň. Na síti X to v neděli oznámil francouzský premiér Gabriel Attal.
  22:39

„Vzhledem k tvrzení o útoku Islámského státu a hrozbám pro naši zemi jsme se rozhodli zvýšit (protiteroristický program) Vigipirate na nejvyšší úroveň: hrozící útok,“ napsal Attal po skončení zasedání rady pro obranu v Elysejském paláci, kterého se zúčastnil i prezident Emmanuel Macron.

Plán Vigipirate byl v lednu snížen na úroveň dva, což je zvýšená bezpečnost - riziko útoku, uvedla agentura AFP.

Francouzský systém varování před terorismem má tři stupně, přičemž nejvyšší stupeň se aktivuje v případě útoku ve Francii nebo v zahraničí nebo v případě, že je hrozba útoku považována za bezprostřední. Spouští se tak výjimečná bezpečnostní opatření, jako jsou zesílené hlídky ozbrojených sil na veřejných místech, jako jsou nádraží, letiště a náboženská místa.

Při páteční střelbě v koncertním sále ve městě Krasnogorsk na západním okraji Moskvy ozbrojenci zabili nejméně 137 lidí, dalších více než 180 je jich zraněno. K útoku se přihlásili příslušníci IS. Spojené státy před touto hrozbou Rusko varovaly, ale prezident Vladimir Putin varování veřejně odmítl jako pokus o zastrašování.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!