Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Futuristická superloď ochránců velryb se po srážce s Japonci potopila

Svět

  8:43
WELLINGTON - Dva dny po srážce s japonskou velrybářskou lodí se u Antarktidy potopil člun ochránců zvířat Ady Gil. Podle agentury DPA to oznámil Paul Watson, zakladatel a prezident ekologické organizace Sea Shepherd Conservation Society, které futuristicky vypadající trimaran patřil.

Loď Ady Gil po nárazu foto: Reprofoto

Loď Ady Gil, která v roce 2008 vytvořila světový rekord v rychlosti
obeplutí Země, přišla při střetu s japonským plavidlem Sonan Maru 2 o příď. Podle Watsona nabírala stále více vody a nebylo ji možné zachránit.

Loď Ady Gil

Ke srážce došlo asi 2500 kilometrů jižně od australského ostrova Tasmánie. Šest členů posádky Ady Gil se tehdy bez újmy na zdraví zachránilo na jiném plavidle ochranářů. Obě strany se navzájem obviňují ze způsobení kolize. Incident nyní vyšetřují australské a novozélandské námořní úřady.Skupina Sea Shepherd Conservation Society si pravidelně bere na mušku japonské velrybářské lodě, které připlouvají k břehům Antarktidy v době, kdy je na jižní polokouli letní sezona. Cílem kampaně je podle ochránců přírody způsobit lovcům velryb finanční ztráty a zachránit co možná nejvíc kytovců.

Ministr zahraničí nepomohl
Po srážce se Sonan Maru 2 vyzvala Sea Shepherd novozélandskou vládu, aby její námořnictvo poskytlo ochranu třem lodím aktivistů. Novozélandský ministr zahraničí Murray McCully to ale dnes odmítl. Když jsou lidé ochotni riskovat život na moři, není úkolem vlády je chránit, vzkázal ministr podle DPA ekologům.

Autoři: ,