Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Letecký úder Izraele zabil humanitární pracovníky, rozváželi zásoby

Svět

  7:23aktualizováno  14:01
Mezinárodní charitativní společnost World Central Kitchen (WCK) uvedla, že izraelský letecký útok zabil v Pásmu Gazy sedm lidí, kteří pro organizaci pracovali. Mezi mrtvými jsou podle WCK občané Británie, Austrálie, Polska, jeden člověk, který má americké a kanadské občanství, a také jeden Palestinec. Agentura AP s odvoláním na nemocniční záznamy uvedla, že mezi zabitými jsou tři Britové.

Pracovníci jeli ve dvou obrněných autech označených logem organizace a v dalším vozidle, napsala organizace World Central Kitchen v prohlášení. Přestože pohyby konvoje byly koordinovány s izraelskou armádou, byla auta zasažena, když opouštěla sklad v Dajr Balahu, kde pracovníci vyložili více než 100 tun humanitární potravinové pomoci dopravené do Pásma Gazy po moři, sdělila WCK.

Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari ve svém vystoupení zveřejněném na síti X uvedl, že incident bude vyšetřen pomocí „mechanismu pro zjišťování a vyhodnocování faktů“, jejž označil za „nezávislý, profesionální a odborný“ orgán. Další podrobnosti neuvedl.

Hagari také sdělil, že hovořil se zakladatelem WCK, šéfkuchařem Josém Andrésem, a vyjádřil mu upřímnou soustrast. Andrés předtím vyzval izraelskou vládu, aby přestala v Gaze omezovat humanitární pomoc, zabíjet civilisty a humanitární pracovníky a zneužívat nedostatek potravin jako zbraň.

„Izraelská vláda musí zastavit toto nevybíravé zabíjení,“ uvedl Andrés na sociálních sítích. „Musí přestat omezovat humanitární pomoc, přestat zabíjet civilisty a humanitární pracovníky a přestat používat potraviny jako zbraň. Už žádné další nevinné oběti,“ dodal.

„Současně vyjadřujeme upřímnou lítost našim spojeneckým zemím, které dělaly a stále dělají tolik, aby pomáhaly potřebným,“ uvedl Hagari.

Agentura AP informovala, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu přiznal, že izraelská armáda vůz humanitární organizace zasáhla. Šlo podle něj o neúmyslný tragický incident.

Společnost World Central Kitchen spolu se španělskou nevládní organizací Open Arms organizuje dodávky humanitárních zásob do Pásma Gazy námořním koridorem z Kypru. Kolem 330 tun pomoci ve třech lodích organizace do Pásma Gazy vypravila v sobotu.

Od začátku současné války v Pásmu Gazy podle výzkumné společnosti Aid Worker Security Database zahynulo kolem 200 humanitárních pracovníků.

World Central Kitchen založil španělsko-americký michelinský šéfkuchař José Andrés se svou ženou Patricií v roce 2010 po velkém zemětřesení na Haiti za účelem poskytování potravinové pomoci přeživším. WCK se postupně rozšířila i do dalších oblastí světa a působí na místech přírodních a válečných katastrof. Vedle Pásma Gazy dodává humanitární pomoc i například na Ukrajinu zasaženou válkou s Ruskem.

Izrael ve válce

Palestinské hnutí Hamás, proti němuž vede Izrael v Pásmu Gazy válku v odvetě za jeho teroristické útoky ze 7. října, v prohlášení uvedlo, že cílem dnešního útoku bylo zastrašit pracovníky mezinárodních humanitárních organizací a odradit je od jejich misí. Izrael, Spojené státy i EU označují Hamás za teroristickou organizaci.

Australský premiér Anthony Albanese potvrdil, že jednou z mrtvých je australská humanitární pracovnice Lalzawmi Frankcomová. Ta podle stanice ABC News pro WCK pracovala pět let, sídlila v Bangkoku, kde měla na starosti řízení činnosti společnosti na asijském kontinentu. Vláda se podle Albaneseho spojila s izraelským velvyslancem a očekává „plnou odpovědnost“, cituje premiéra agentura Reuters.

Soustrast rodině polského dobrovolníka, který byl při úderu zabit, vyjádřilo polské ministerstvo zahraničí, které se v příspěvku na síti X ohradilo proti „nedodržování mezinárodního humanitárního práva a ochrany civilistů, včetně humanitárních pracovníků“.

Konflikt v Pásmu Gazy začátkem loňského října podnítily teroristické útoky palestinského hnutí Hamás a přidružených organizací, které v jižním Izraeli připravily o život na 1200 lidí, většinou civilistů, a přiměly Izrael k zahájení ofenzivy v Gaze s cílem Hamás zlikvidovat.

Boje v Pásmu Gazy si podle pravidelného hlášení palestinských úřadů k pondělku vyžádaly životy nejméně 32 845 Palestinců, většinou žen a dětí. Podle Izraele při nich zahynulo také více než 13 000 bojovníků Hamásu, dalších asi 1000 bylo zabito 7. října přímo na území Izraele. Ve válce přišlo o život také celkem 600 izraelských vojáků, z toho 256 během pozemní ofenzivy, kterou Izrael zahájil na konci října.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!