Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Thunbergová protestovala v Amsterodamu, muž narušil propalestinskou řeč

Svět

  19:39aktualizováno  13. listopadu 8:35
Nizozemským Amsterodamem pochodovaly desítky tisíc lidí, kteří žádali od vlády důraznější řešení klimatické změny. Policie podle agentury Reuters odhadla účast na 70 tisíc lidí, organizátoři tvrdí, že jde o největší klimatický protest v historii země. Nizozemsko čekají za deset dní parlamentní volby, kde dosud vedla témata migrace a cen nájemního bydlení.

Mezi účastníky byla podle Reuters mladá klimatická aktivistka ze Švédska Greta Thunbergová nebo bývalá hlavní tvář Evropské unie pro klimatickou politiku, někdejší eurokomisař Frans Timmermans.

„Jsem tu, protože nechci, aby se planeta stala ještě teplejší, než je teď, a protože chci, aby severní pól zůstal chladným,“ řekl novinářům jeden z protestujících Anouk Mul.

Ve chvíli, kdy Thunbergová pozvala na pódium propalestinské řečnice, zasáhl muž v zelené bundě, který tvrdil, že si přišel poslechnout o klimatu, ne o politických názorech. Chvilku se pak s dotyčnými přetahoval.

Někteří z účastníků šli 3,5 kilometrů dlouhý pochod městem v potápěčských oblecích, které symbolizovaly stoupající hladiny moří vlivem klimatické změny, jiní kráčeli s transparenty, které hlásaly: „Nelíbí se vám náš klimatický pochod? Zkuste žít na Marsu!“ nebo „Nechte si ty kecy a snižte emise!“.

Volební aliance sociálních demokratů a zelených (Strana práce PvdA a Zelená levice GL), za níž je Timmermans hlavním kandidátem, a která si vytyčila klima jako svoji hlavní prioritu, je v průzkumech veřejného mínění deset dní před volbami na třetím místě s 16 procenty hlasů, uvádí server Politico. Průzkum s 19 procenty vede křesťanskodemokratická Nová společenská smlouva Pietera Omtzigta, na druhém místě je se 17 proceny vládní Lidová strana pro svobodu a demokracii.

Autoři: ,