Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Mír na Ukrajině by měl pamatovat i na stažení Rusů od nás, míní Gruzie

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová foto: Profimedia.cz

Budoucí dohoda o ukončení války na Ukrajině by měla zahrnovat také stažení ruských vojsk z gruzínských území Abcházie a Jižní Osetie, řekla v rozhovoru s agenturou Bloomberg gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová. Rusko už podle ní válku na Ukrajině prakticky prohrálo.
  21:55

„Gruzínské otázky by měly být na stole, poněvadž nikdo by si neměl myslet, že současná válka může být vyřešena bez stažení Ruska ze všech území, která okupuje,“ citoval gruzínskou prezidentku Bloomberg. „Rusko se musí naučit, kudy procházejí jeho hranice,“ zdůraznila podle něj Zurabišviliová.

Rusko po krátké válce s Gruzií v roce 2008 udržuje v Jižní Osetii a Abcházii, které dohromady představují asi pětinu gruzínského území, svá vojska. Obě oblasti také uznává jako samostatné státy.

Jižní Osetie a Abcházie jednostranně vyhlásily nezávislost na Gruzii už na počátku 90. let, až do války v roce 2008 jejich samostatnost ale žádný stát neuznal. Nyní je za samostatné uznávají vedla Ruska také Sýrie, Venezuela, Nikaragua a tichomořský ostrovní stát Nauru.

Autoři: ,

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat