Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na západě Afriky se objevil smrtící virus marburg podobný ebole. Případ mobilizoval úřady

Svět

  10:28
Guinea na západním pobřeží Afriky ohlásila první případ vysoce nakažlivé krvácivé horečky způsobené virem marburg. Pacient, u kterého se nemoc podobající se ebole objevila, zemřel. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) to v úterý potvrdily guinejské zdravotnické úřady.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Od roku 1967 Afrika zaznamenala dvanáct propuknutí této infekce, která se šířila zejména na jihu a východě kontinentu. Na západě se ale jedná o první výskyt.

Případ v Guineji poprvé identifikovali minulý týden, necelé dva měsíce poté, co WHO v zemi oficiálně oznámila konec epidemie eboly. Krátké šíření této nemoci si na začátku letošního roku vyžádalo dvanáct lidských životů, celkem se nakazilo šestnáct lidí.

Pacient, který viru marburg podlehl, nejprve vyhledal lékařskou pomoc na místní klinice, než se jeho stav rapidně zhoršil, píše ve vyjádření WHO. Že jde o tento virus, potvrdili analytici z guinejských laboratoří a později i Pasteurova Institutu v Senegalu, uvedla agentura Reuters.

„Možnost, že se virus marburg rychle a daleko rozšíří, znamená, že ho potřebujeme okamžitě zastavit,“ uvedla regionální ředitelka WHO pro Afriku Matshidiso Moetiová.

„Se zdravotnickými úřady pracujeme na zavedení rychlé reakce, jež staví na předchozích zkušenostech Guineje se zvládáním eboly, která se přenáší podobným způsobem,“ dodala Moetiová.

Případy viru marburg i letošní případy eboly v Guineji zaznamenaly úřady v oblasti města Guéckédou, nedaleko hranic s Libérií a Pobřežím slonoviny. V tomto zalesněném regionu na jihovýchodě země se objevily i první případy dosud nejhorší epidemie eboly v historii. Ta v letech 2013 až 2016 zabila v západní Africe přes 11 300 lidí.

Úmrtnost na virus marburg se pohybuje mezi 24 až 88 procenty, v závislosti na kmenu viru a zvládání šíření infekce, uvedla WHO. Choroba se přenáší pomocí nakažených tkání a tělních tekutin. Mezi příznaky patří bolest hlavy a svalů, krvácení z různých tělesných otvorů a zvracení krve.

Virus byl objeven v roce 1967 v laboratoři farmaceutické firmy v německém městě Marburg. Dostal se tam v krvi nakažených pokusných opic z Afriky.

Při epidemii eboly v roce 2019 pomáhal v Africe tým Lékařů bez hranic:

23. února 2019

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...