Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nestupňujte reakci, vyzývá Izraelce Západ. Šéf OSN varuje před katastrofou

Svět

  9:54aktualizováno  11:13
Francie, Německo a Velká Británie varovaly Írán před dalším útokem na Izrael. Podle německého kancléře Olafa Scholze by Izrael měl spatřovat vítězství v úspěšné obraně. Obdobně se vyjádřili i francouzský prezident Emmanuel Macron a britský ministr zahraničí David Cameron, kteří varovali před eskalací násilí na Blízkém východě. Podle generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese si situace „žádá maximální zdrženlivost“.

„Pokud se dnes ráno nacházíte v Izraeli, správně přemýšlíte nad tím, že máte právo na (útok Íránu) reagovat. Vyzýváme však Izrael, aby svoji reakci nestupňoval,“ uvedl v pondělí Cameron a pokračoval: „V mnohém šlo o dvojitou prohru Íránu; jejich útok byl téměř úplným selháním a světu odhalili, že v regionu jsou zhoubnou silou.“ Britský ministr rovněž dodal, že jeho vláda zváží přijetí dalších sankcí vůči Íránu.

„Izrael si připsal obranné vítězství díky své silné protivzdušné obraně a snahám USA, Británie a (spřízněných) arabských států. Nyní musíme zabránit vyhrocení situace v regionu,“ řekla také německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková v Paříži. Scholz, který je na návštěvě Číny, Írán varoval před dalším útokem na Izrael.

Francie podle Macrona stojí na straně Izraele a udělá maximum pro jeho obranu, stejně jako Británie však vyzývá ke zdrženlivosti. „Budu dnes telefonovat s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a jsme rovněž v kontaktu s dalšími zeměmi v regionu,“ řekl Macron stanici BFM TV.

Írán o víkendu vyslal proti Izraeli přes 300 dronů a raket, které i díky zapojení zahraničních partnerů Izraele do obrany nezpůsobily významnější škody. Útok byl odvetou Íránu za útok na jeho konzulát v Damašku, k němuž se Izrael nepřihlásil, předpokládá se však, že je za něj zodpovědný.

Podle západních představitelů byla íránská odveta nevyvážená a nejen Blízký východ nyní čeká, jak Izrael zareaguje. Izraelský kabinet čelí mnoha výzvám ke zdrženlivosti a o reakci zatím nerozhodl. Americký prezident Joe Biden podle zákulisních vyjádření Netanjahuovi vzkázal, že USA, největší zahraniční partner Izraele, by se do případné vojenské odvety proti Íránu nezapojily.

Blízký východ na pokraji konfliktu

Íránský útok na Izrael dostal Blízký východ na pokraj katastrofy, lidé v regionu čelí skutečné hrozbě ničivého konfliktu, řekl na úvod pondělního jednání Rady bezpečnosti OSN generální tajemník světové organizace António Guterres. Situace si podle něj žádá maximální zdrženlivost. RB OSN zasedá na žádost izraelského velvyslance při OSN Gilada Erdana.

„Lidé v regionu se potýkají se skutečnou hrozbou ničivého, plnohodnotného konfliktu. Teď je chvíle na to uvolňovat napětí. Teď je chvíle pro maximální zdrženlivost,“ prohlásil Guterres.

Jak Izrael na bezprecedentní vývoj hodlá zareagovat, zatím není jasné. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nicméně v sobotu prohlásil, že žádný útok nezůstane bez odpovědi.

Autoři: ,