Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Svět

Jedenatřicet rukojmích zadržovaných v Gaze je už po smrti, uvedl Izrael

Výpad palestinských teroristů z Gazy si na jihu Izraele vyžádal stovky mrtvých. Desítky lidí bojovníci Hamásu zavlekli do Gazy jako rukojmí (7. října 2023) foto: Profimedia.cz

Jedenatřicet z rukojmích zadržovaných v Pásmu Gazy je po smrti, oznámil v úterý podle agentury Reuters mluvčí izraelské armády Daniel Hagari. Izrael dříve uvedl, že v Pásmu Gazy je stále zadržováno 136 rukojmích.
  20:17aktualizováno  20:26

„Informovali jsme 31 rodin, že jejich unesení blízcí už nejsou mezi živými a že jsme je prohlásili za mrtvé,“ řekl Hagari na pravidelné tiskové konferenci.

Izrael v Pásmu Gazy vede válku proti palestinskému hnutí Hamás, které USA i EU označují za teroristické a které loni 7. října provedlo masivní přeshraniční útok na Izrael, při němž zahynulo 1200 lidí. Dalších asi 250 lidí palestinští ozbrojenci unesli do Pásma Gazy, zhruba stovku z nich propustili během dosud jediného příměří na konci listopadu.

O možné další dohodě o propuštění zbývajících rukojmích výměnou za delší klid zbraní se nyní jedná.

Hamás, který USA či EU považují za teroristickou organizaci, v prohlášení týkající se dočasného příměří uvedl, že na nejnovější návrh od blízkovýchodních a amerických zprostředkovatelů odpověděl „v pozitivním duchu“, ale že stále usiluje o“komplexní a úplné“ příměří, které by ukončilo „agresi proti našemu lidu“. Izrael ale možnost trvalého příměří, o které Hamás usiluje, vyloučil.

Katar se společně s USA a Egyptem snaží zprostředkovat dohodu o příměří, na jejímž základě by Hamás propustil zbývajících více než 100 rukojmích výměnou za delší přestávku v bojích.

Spojené státy si podle ministra zahraničí Antonyho Blinkena odpověď Hamásu na návrh nyní prostudují a sám ministr bude o věci ve středu jednat s představiteli Izraele. „Je před námi ještě hodně práce, ale i nadále věříme, že dohoda je možná, ba dokonce nezbytná,“ uvedl Blinken. Podle něj jsou Spojené státy odhodlané využít jakoukoliv delší přestávku v bojích k budování diplomatické cesty k trvalému a spravedlivému míru.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!