Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hamás natočil tři zajaté Izraelky. Kritizují Netanjahua, zřejmě pod nátlakem

Svět

  15:58
Palestinské islamistické hnutí Hamás zveřejnilo video tří zajatých Izraelek. Na kameru hovoří jedna z nich, přičemž kritizuje izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a vyzývá jej, aby zajistil propuštění všech rukojmích, informuje zpravodajský web The Times of Israel (ToI). Agentura AP uvedla, že krátké naléhavé prohlášení pravděpodobně vzniklo pod nátlakem.

Jména tří žen nebyla bezprostředně zveřejněna. Podle ToI je téměř jisté, že příslušníci Hamásu zajatkyni nařídili, co má říkat. V prohlášení například viní premiéra z toho, že útoku ze 7. října nezabránil, a vyzývá jej k výměně rukojmích za zadržované Palestince.

„Propusťte jejich občany, propusťte jejich vězně. Osvoboďte nás. Osvoboďte nás všechny. Nechte nás vrátit se k našim rodinám!“ uvedla mimo jiné.

Zpravodajský web televize Al-Džazíra napsal, že se rozhodl video nezveřejnit a že není jasné, zda šlo o vynucené prohlášení. Zveřejnil však přepis prohlášení.

List The Times of Israel video označuje za propagandu Hamásu, jejímž cílem je rozdělit Izraelce a oslabit odhodlání v izraelské společnosti v době, kdy izraelská armáda zintenzivňuje svou operaci v Pásmu Gazy.

Cílem Hamásu je podle listu jednáními o propuštění rukojmích získat více času a zdrojů k boji s Izraelem. Mezi 240 rukojmími je i řada cizích státních příslušníků, které Hamás označil za hosty. Izraelce chce naopak Hamás vyměnit za všechny Palestince zadržované v Izraeli. Těch bylo podle odhadů z poloviny října více než 6000.

Autoři: ,

Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA
Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA

Maminko, svědí! Trápí vaše dítě citlivá a suchá pokožka? Bojujete s atopickým ekzémem? Právě teď má 20 testerů možnost vyzkoušet zklidňující a...