Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Svědci mluvili až příliš, soud s Weinsteinem se zopakuje. Z vězení však nevyjde

Harvey Weinstein u soudu (Los Angeles, 4. října 2022) foto: Reuters

Newyorský odvolací soud ve čtvrtek zrušil odsouzení někdejšího hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina za sexuální delikty a nařídil zahájení nového procesu. Informuje o tom stanice CNN. Verdikt, který byl zrušen, mu v roce 2020 uložil trest 23 let vězení. Na svobodu se však nyní dvaasedmdesátiletý Weinstein nedostane.
  15:53aktualizováno  16:15

Podle CNN Weinsteina propuštění zatím rozhodně nečeká, jelikož byl loni v Los Angeles odsouzen také k šestnácti rokům vězení za znásilnění ve svém druhém procesu týkajícím se sexuálního zneužívání žen.

O zrušení rozsudku, který pomohl spustit hnutí Me Too, soud rozhodl poměrem hlasů čtyři ku třem. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že soudce nechal prokurátory předložit svědectví žen, které tvrdily, že je Weinstein zneužil, přestože se tyto případy přímo netýkaly obvinění vůči němu.

Odvolací soud rovněž uvedl, že soudce prohloubil chybu tím, že nechal Weinsteina vyslechnout způsobem, který ho vykreslil ve „vysoce poškozujícím“ světle. „Nápravou těchto závažných chyb bude nový proces,“ uvedl soud.

Weinsteinova kauza vypukla v říjnu 2017, kdy deník The New York Times zveřejnil článek, podle něhož se Weinstein dopustil sexuálního obtěžování žen. V roce 2020 byl Weinstein v New Yorku odsouzen za sexuální napadení bývalé asistentky a znásilnění herečky Jessicy Mannové. Veřejně jej během posledních let obvinilo ze sexuálního obtěžování či zneužití přes 80 žen.

Bývalý šéf produkčních společností Miramax a The Weinstein Company podle jejich výpovědí po desetiletí zneužíval svého vlivu, aby dostával své oběti do zranitelných pozic. Weinsteinův skandál spustil lavinu obvinění proti dalším známým mužům označovanou jako hnutí MeToo.

Autoři: ,