Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Válečný zločinec milovaný vládnoucí třídou, píše magazín o zemřelém Kissingerovi

Svět

  8:33aktualizováno  10:05
Úmrtí Henryho Kissingera vyvolalo smíšené reakce. Někdejší prezident USA George Bush mladší ocenil jeho odhodlání, když jako chlapec uprchl před německými nacisty, posléze proti nim bojoval a stal se ministrem zahraničí. Smutek vyjádřilo i čínské zastoupení v USA. Naopak magazín Rolling Stone vyzdvihl Kissingerův podíl na bombardování Kambodže: „Válečný zločinec milovaný vládnoucí třídou nakonec zemřel,“ napsal.

„Amerika ztratila jeden ze svých nejspolehlivějších a nejvíce osobitých hlasů,“ napsal Bush mladší v prohlášení k úmrtí někdejšího ministra zahraničí, poradce dvou prezidentů a diplomata, který se ve veřejném prostoru neztrácel ani desítky let po svém působení v oficiálních funkcích.

„Dlouho jsem obdivoval muže, který jako kluk z židovské rodiny prchl před nacisty a bojoval s nimi v americké armádě. Když se později stal ministrem zahraničí, jeho jmenování bylo důkazem jeho velikosti, stejně tak jako velikosti Spojených států,“ napsal George W. Bush.

Kondolenční dopis současnému prezidentovi Joeovi Bidenovi podle agentury Reuters zaslal jeho čínský protějšek Si Ťin-pching. Mluvčí čínské diplomacie řekl, že zesnulý diplomat se zapsal do paměti za svoji „upřímnou oddanost čínsko-americkým vztahům“.

Čínský velvyslanec v USA Sie Feng řekl, že zpráva o Kissingerově úmrtí jej „hluboce šokovala a sklíčila“. „V srdcích Číňanů vždy zůstane jako vážený přítel,“ uvedl Sie. Kissinger naposledy ještě letos v květnu, kdy byly současné americko-čínské vztahy značně napjaté, přiletěl do Pekingu na návštěvu, při níž se setkal s prezidentem Sim.

Další z bývalých ministrů zahraničí USA Mike Pompeo napsal, že Kissinger „zanechal nesmazatelnou stopu v historii Ameriky i světa“. „Navždy mu budu vděčit za laskavé rady v době, kdy jsem úřad zastával já. Vždy byl ochotný a informovaný,“ napsal Pompeo na síti X.

Na Kissingerovo kontroverzní zahraničně-politické působení poukázala některá americká média a řada lidí na sociálních sítích. Spíše levicově orientovaný kulturní magazín Rolling Stone zesnulého označil už v titulku za „válečného zločince“, stejně tak zpravodajský server The Huffington Post.

„Věřím, že Kissinger byl jeden z nejničivějších ministrů zahraničí v moderní historii země. Jsem pyšný, že mohu říct, že není můj přítel a nebudu si od něj brát rady,“ cituje list The New York Times senátora a bývalého prezidentského kandidáta Bernieho Sanderse, který slova použil v debatě se svojí tehdejší oponentkou v demokratických primárkách Hillary Clintonovou.

„Věřím, že Kissinger byl jedním z nejničivějších ministrů zahraničí v moderní historii země. Jsem pyšný, že mohu říct, že není můj přítel a nebudu si od něj brát rady,“ cituje list The New York Times senátora a bývalého prezidentského kandidáta Bernieho Sanderse, který slova použil v debatě se svojí tehdejší oponentkou v demokratických primárkách Hillary Clintonovou.

Scholz: Ke svému rodnému Německu měl blízko

Z druhé strany oceánu projevili „hlubokou soustrast Američanům“ předseda Evropské rady Charles Michel nebo německý kancléř Olaf Scholz. „Měl jsem tu čest setkat se s Henrym hned několikrát. Byl vřelým člověkem s geniálním mozkem,“ uvedl Michel. Kissinger podle něj utvářel některé z nejdůležitějších událostí posledního století. „Byl stratégem s citem pro sebemenší detail,“ dodal.

Scholz na síti X napsal, že „svět ztratil velkého diplomata“ odhodlaného rozvíjet přátelství mezi USA a Německem napříč Atlantikem. „Kissinger měl ke své německé rodné zemi vždy blízko,“ uvedl Scholz.

Ruský prezident Vladimir Putin podle Reuters vyjádřil soustrast Kissingerově ženě, nyní 89leté Nancy Kissingerové. Kissinger byl podle Putina „moudrý a prozíravý státník“.

Pozůstalým po Kissingerovi podle svého prohlášení vyjádřil v dopise soustrast rovněž finský prezident Sauli Niinistö. Dosluhující nizozemský předseda vlády Mark Rutte vzpomněl na „vlivného diplomata a moudrého rádce“ a lotyšský prezident Edgars Rinkévičs napsal, že s Kissingerem „člověk mohl, nebo nemusel souhlasit, ale vždy stálo za to mu naslouchat“.

Autoři: ,

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...