Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Holandský Trudeau‘? Nizozemec za zelené se snaží oslabit populisty a žádá změnu

Svět

  6:00
AMSTERDAM - Třicetiletý charismatický politik vypadá jako Justin Trudeau a vyjadřuje se jako Barack Obama. Progresivní Nizozemec Jesse Klaver ze Zelené levice před volbami, jež se uskuteční za pár dní a v nichž dominuje protiimigrantská rétorika, šíří toleranci. Je jedním z těch, kdo se staví proti vlně populistických hnutí v Evropě.

Jesse Klaver při rozhovoru foto: Michael KoorenReuters

Podle posledních volebních odhadů před parlamentními volbami by mohl Jesse Klaver, syn Maročana a poloviční Indonésanky, úspěšně dovést svou menší levicovou stranu zelených do jedné z koalic v nizozemské dolní komoře. Většina světových médií ohledně nizozemských voleb píše o krajně pravicové vlně, ‚holandský Trudeau‘ Jesse Klaver pro ti ní ale brojí.

Justin Trudeau

Jesse Klaver

Jesse, we can!

Jesse Klaver si od začátku vybudoval relativně velkou komunitu na sociálních sítích. Pořádal malá setkání, se kterými začal ve chvíli, kdy se stal hlavou strany v květnu 2015. „Setkání v obývacích pokojích se začalo postupně měnit na setkání v divadlech s více jak sto sedadly,“ napsala agentura Reuters o politických začátcích Klavera.

Minulý týden to byl právě on, kdo uskutečnil největší politické shromáždění v letošních předvolební kampani. Se zastánci se sešel v nabitém koncertním sále v Amsterdamu, do kterého se natlačilo až 5000 lidí. Dalších pět tisíc sledovalo tuto událost online na Facebooku.

Klaver je nejmladším lídrem strany v nizozemské historii. Jeho tmavě hnědé vlnité vlasy s mírně chlapeckým vzhledem ho nezaměnitelně spojují s Justinem Trudeau, kanadským premiérem známým nejen pro jeho tolerantní postoj k uprchlíkům a touhu po otevřené diskusi, ale také pro lehkost, s jakou si dokáže na svou stranu získat ženy.

Podporovatelé Zelené levice (GroenLinks), kterou Klaver vede, si spontánně převzali volební slogan bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy. K tomuto kroku napomohlo i Klaverovo jméno, které díky nizozemské výslovnosti zní téměř jako „yes“ (ano). Z obamovského „Yes, we can!“ (Ano, můžeme!) vzniklo „Jesse, we can!“. Takto stoupenci hnutí zelených vyjadřují podporu Jesseho Klavera.

Stop populismu

Sám ‚holandský Trudeau‘ řekl, že „tyto volby nejsou jenom o Nizozemsku, ale o celé Evropě.“ „V naší zemi musíme ukázat, že populismus může být zastaven a že vždycky máme jinou alternativu. Tou alternativou jsme my,“ povzbudil Nizozemce.

Pro většinu obyvatel jsou právě otevřenost a tolerance základními národními hodnotami této malé námořní země. „Nizozemsko bylo evropským útočištěm pro uprchlíky od 16. století, kdy se převážně protestanská země odtrhla od katolického Španělska,“ napsala agentura Reuters. „Stát byl založen na náboženské svobodě a Nizozemci nabízeli ochranu pronásledovaným menšinám, jako byli například španělští Židé.“

‚Zastavíme špínu z Maroka.‘ Radikální politik Wilders bojkotuje soud kvůli rasistickým výrokům

Favorit voleb, plavovlasý Geert Wilders z populistické Strany pro svobodu (PVV), který kritizuje islám a evropskou integraci, označuje „totální víru“ muslimů za to, co nizozemskou toleranci ohrožuje. Muslimové tvoří přibližně pět procent nizozemského obyvatelstva. „Nizozemské hodnoty po mnoho desetiletí, dokonce staletí, stojí na svobodě a toleranci, kterou ničí,“ prohlásil Wilders.

Jesse Klaver v televizní debatě, kterou sledovalo okolo 1,6 milionů lidí, odsekl, že nikoli imigrace, ale populistická hnutí krajní pravice tuto nizozemskou tradici ohrožují.

Změna protože máme naději, ne strach

Lídr Zelené levice řekl, že pokud bude zvolen, zvýšil by výdaje na energii z obnovitelných zdrojů a začal s programy na ochranu klimatu. Své hnutí považuje za empatické. „Klimatické změny se odehrávají teď a tady. A musíme je zastavit,“ zmínil jeho klimatický plán deník The Washington Post.

Jesse Klaver
Jesse Klaver v televizní debatě, kterou sledovalo okolo 1,6 milionů lidí, řekl,...

Především by ale řešil sociální problémy, které způsobily to, že se 40 procent marockých a tureckých přistěhovalců cítí nevítaně. „Je to hrozné, když se člověk narodí v Nizozemsku a má pocit, že není součástí společnosti. Nenalézá důvod, proč být v takové společnosti hrdý, a právě naopak se za něco stydí. A to chci změnit,“ řekl. „Změnu musíme učinit, máme naději, ne proto, že se bojíme.“

„Nejsme země rasistů. Tohle není o imigraci nebo islámu samotném. Je to o sociálních a ekonomických problémech. Lidé musí platit vysoké daně, což způsobuje, že jim nezbývá na žití,“ podotkl Klaver v jednom z rozhovorů.

‚Boj se jediné věci – pocitu strachu‘

Klaverova Zelená levice vydala jako další strany své volební video spoty. Jedná se o minutové video, které je zprvu černobílé, pouze posledních pár vteřin obraz dostane barvu jako symbol rozřešení černobílého světa Nizozemců. Video se zaměřuje na rétoriku samotného lídra zelených – Jesseho Klavera – hovoří o tom, že lidé nesmí podléhat strachu.

„Bojíme se. Všichni se bojíme něčeho jiného. Toho, co vidíme. Strach je černobílý, strach vychází z toho, v co věříme, co si myslíme,“ vyznívá na začátku spotu.

„V době, jako je tato, strach jenom sílí. Bojíme se uprchlíků, populistů, pravd, fake news, praštěných Američanů nebo ruských hackerů. (...) Každý se něčeho bojíme. Ale měli bychom se bát jenom jedné věci – je to strach sám o sobě. Svět je takový, jak ho vidíme,“ snaží se voličům předat Zelená levice to, v co věří. „Už se dále neskrývejte. Promluvte. A volte,“ končí volební spot.

Klaverův úspěch by mohl dotáhnout jeho stranu do jedné z možných vládních koalic. Předvolební průzkumy ukazují, že by zelení mohli dosáhnout až čtyřnásobného nárůstu křesel v parlamentu, tedy ze 4 na 16, napsal deník The Guardian. To všechno dokázal Klaver s vyhrnutými rukávy bez kravaty, kterou nechal doma ve skříni. Zatímco středopravicová liberální strana současného premiéra Rutteho by se z nynějších 41 křesel mohla smrštit na 25.

Předvolební průzkum před nizozemskými parlamentními volbami

Parlamentní volby tuto malou evropskou zemi čekají již za pár dní a to 15. března 2017. Dolní komora Parlamentu má 150 křesel. To znamená, že k získání nadpoloviční většiny musí strana obsadit alespoň 76 křesel. Již více jak století se ale jediné straně takové drtivé vítězství nikdy nepodařilo, proto se v souvislosti s vytvořením vlády mluví především o koalicích.

Předvolební průzkumy nizozemské Peilingwijzer ukazují, že hlavními hráči voleb bude hned několik stran. Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) současného premiéra Marka Rutteho se propadá. Z nynějších 38 křesel pravděpodobně získá něco mezi 23-27. Strana práce, se kterou VVD tvoří nyní koalici, rovněž ztratí část voličů. Mark Rutte proto bude o prvenství soupeřit s antiislámských politikem Geertem Wildersem ze Strany pro svobodu (PVV).

Středně velké strany podle průzkumu získají mezi 10-20 křesly. To je případ Křesťanskodemokratické výzvy (CDA), Demokratů 66 (D66), lehce radikálnější Socialistické strany (SP) a rychle rostoucí Zelené levice (GL).

Průzkumy předpokládají, že i kdyby kontroverzní Wilders získal většinu hlasů, nebude s největší pravděpodobností schopen vytvořit vládu. On i současný premiér Rutte již proklamovali, že spolu do koalice nepůjdou. Existují tři verze různých koalic, které by mohly vzniknout. Jednou z nich, tzv. “Velká koalice“ by mohla vzniknout z VVD, CDA, D66, Zelné levice a PvdA.

Jesse Klaver v mnohých rozhovorech potvrdil, že ze svých principů neustoupí, ale do určitých koalic by šel. Tím, že spolu strany začnou spolupracovat, se může Nizozemsko posunout dál, řekl.

Autor: