Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

François Hollande potvrdil plán na uzavření divoké ‚džungle‘ v Calais

Svět

  22:13
PAŘÍŽ - Francouzský prezident François Hollande v sobotu potvrdil plán na uzavření uprchlického tábora v Calais zvaného Džungle. Úřady podle něj doufají, že se jim zhruba 9000 migrantů podaří přesunout do různých zařízení pro uprchlíky po celé zemi do několika týdnů.

Francouzský prezident François Hollande během tiskové konference foto: Reuters

Hollande během návštěvy uprchlického centra v Tours ve střední Francii řekl, že podmínky v táboře jsou „nepřijatelné“ a „velice těžké“, a to zvlášť pro ty, kteří se sem uchýlili před válkou. Takové tábory podle něj ve Francii nesmějí existovat a země musí ukázat, že je „důstojná, lidská a odpovědná“. Prezident sám navštíví Calais v pondělí, uvedla agentura AP.

Uprchlíci u Calais se vzbouřili: hromadná bitka a zapálené stany

Polovina tábora byla zrušena už v březnu, ale jeho populace od té doby vzrostla na dvojnásobek. Plány na uzavření tábora vyvolaly silné protesty mnoha konzervativních a krajně pravicových lokálních politiků, kteří se obávají důsledků pobytu migrantů ve svých městech.

Většina z uprchlíků v Calais neusiluje o azyl ve Francii, ale chce se dostat do Británie. Britové ovšem posilují opatření proti nekontrolovanému překračování Lamanšského průlivu migranty. Nedávno začali stavět v blízkosti tábora zeď podél silnice, která má zabránit pokusům uprchlíků naskakovat na kamiony mířící za kanál.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!