Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hořící auta a desítky zraněných na Champs-Élysées. V centru Paříže se násilně demonstruje proti zdražování

Svět

  11:27aktualizováno  19:28
Paříž - Policie v sobotu v Paříži použila slzný plyn, zábleskové granáty a vodní děla proti části demonstrantů, kteří se shromáždili v centru města u Vítězného oblouku na třídě Champs-Élysées. Prefektura večer oznámila, že bylo zraněno 92 lidí, mezi nimiž je 14 policistů. Zadrženo bylo 205 účastníků protestu. V Paříži i jinde ve Francii se konají další demonstrace francouzského hnutí žlutých vest. To protestuje proti plánovanému zdražení pohonných hmot a růstu životních nákladů.

V Paříži se opět bouří dav "žlutých vest" kvůli drahé naftě. V ulicích hořela auta. foto: Reuters

Francouzský premiér Édouard Philippe uvedl, že po celé Francii demonstrovalo zhruba 75 000 lidí. Podle premiéra dnešní akce v hlavním městě provází mimořádné násilí. Policie uvedla, že původní pařížskou demonstraci asi 5500 lidí infiltrovali radikálové, kteří vyvolávají potyčky s bezpečnostními sbory. K událostem chce ve 20:00 SEČ v televizi promluvit ministr vnitra Christophe Castaner.

Ministryně zdravotnictví Agnes Buzynová násilnosti označila za nepřijatelné a vyzvala hnutí žlutých vest, aby se od činů radikálů distancovalo. „Ráda bych slyšela od žlutých vest, že tento druh demonstrací mají na svědomí extremistické skupiny a že s tímto nesouhlasí,“ řekla Buzynová v rozhovoru s televizí BFM. Chce také, aby se hnutí co nejrychleji zorganizovalo tak, aby mohl dialog s vládou začít.

Prefektura oznámila, že bylo zraněno 65 lidí, mezi nimiž je 11 policistů....
‚Žluté vesty‘ opět tropí nepokoje v centru Paříže.

Lidé začali zapalovat auta, když se je pořádkoví policisté snažili vytlačit od Vítězného oblouku. Někteří se pokusili chránit své pozice barikádami. Další skupina pronikla vysokou bariérou a dostala se do domu u náměstí Charlese de Gaulla.

‚Macrone, přestaň s námi zacházet jako s idioty‘

Někteří z účastníků vytvořili ze svých těl bariéru kolem hrobu neznámého vojína pod Vítězným obloukem, aby jej chránili před rabujícími skupinami.

Členové hnutí žlutých vest francouzským novinářům řekli, že jsou zklamaní, protože akce se nezdařila. „Zůstali jsme celé dopoledne zablokováni u Vítězného oblouku a navrch měli vandalové. Nepodařilo se nám vyjádřit, oč nám jde,“ sdělili reportérovi deníku Le Figaro.

Agentura Reuters uvedla, že radikálové podpálili jeden z domů v blízkosti Vítězného oblouku. S odvoláním na nejmenované zástupce policejních odborů pak Reuters napsal, že demonstranti ukradli z policejního vozu v centru metropole automatickou pušku. Incident úřady zatím nekomentovaly.

01.prosince 2018 v 13:45, příspěvek archivován: 01.prosince 2018 v 14:24

VIDEO: Again, Police starts using tear gas against #GilletJaunes protesters on the #arcdetriomphe, #Paris. https://t.co/XKze5Bqdpx

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Again, Police starts using tear gas against #GilletJaunes protesters on the #arcdetriomphe, #Paris. https://t.co/XKze5Bqdpx

Přístupy na hlavní pařížskou třídu uzavřela auta a policie a příchozí kontrolovala. V metropoli je uzavřena také zhruba dvacítka stanic metra. Už dopoledne propukly střety u Vítězného oblouku, kde se mezi poklidné demonstranty vmísily skupinky násilníků. V centru města se pohybovali demonstranti s transparenty, které hlásají: „Macrone, přestaň s námi zacházet jako s idioty!“.

Stoupenci hnutí žlutých vest se již dva týdny bouří proti vládnímu plánu zvýšit spotřební daň na pohonné hmoty, ale i proti dalším problémům, které jim ztrpčují život.

Francouzský premiér Édouard Philippe uvedl, že po celé Francii demonstrovalo zhruba 36 000 lidí, v Paříži se jich sešlo asi 5500.

Před týdnem se v Paříži sešly tisíce protestujících, kteří nemají K protestu na Champs-Élysées lidé na sociálních sítích v uplynulých dnech psali, že se třetího víkendového protestu žlutých vest v centru Paříže hodlají zúčastnit. Podobné akce se konají i v dalších částech země. Před týdnem se na nich sešlo přes 100 000 účastníků, při první protestní vlně 17. listopadu jich údajně bylo bezmála 300 000.

Před týdnem se v Paříži sešly tisíce protestujících, kteří nemají vůdce a většinou se organizují přes internet. Demonstrace se rozrostla do násilností. Policie se už od začátku obávala, že se mezi žluté vesty mohou dostat skupiny násilníků, kteří se budou chtít dostat do střetu s bezpečnostními složkami.

Francouzský prezident Macron odsoudil násilí v Paříži

Francouzský prezident Emmanuel Macron na tiskové konferenci v Buenos Aires, kde se zúčastnil summitu dvaceti velkých ekonomik G20, odsoudil násilné demonstrace v Paříži. Násilí a vandalismus jsou podle něj neospravedlnitelné a nemají nic společného s poklidným vyjádřením oprávněného hněvu.

„Nic nemůže omluvit to, že jsou napadány bezpečnostní jednotky, drancovány obchody, veřejné i soukromé budovy podpalovány, ohrožováni chodci a novináři nebo že je pošpiněn Vítězný oblouk,“ řekl Macron, kterého citovala agentura Reuters.

Dodal, že ti, kteří stojí za násilnostmi, chtěli jen šířit chaos. Hned po návratu do vlasti chce jednat s ministry o tom, jak na události zareagovat.

Autor: