Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rakousko i Německo prodlužují hraniční kontroly. Na pohyb nemají vliv, řekl Rakušan

Provoz na česko-rakouské hranici u Mikulova na Břeclavsku brzdí několikakilometrová pomalu jedoucí kolona. Vznikla poté, co Rakousko zavedlo kontroly na hranicích. (18.10.2023) foto: Václav Šálek, ČTK

Rakousko prodlužuje kontroly na hranicích s Českem nejméně do poloviny dubna, uvedlo ministerstvo vnitra ve Vídni. Také Německo do poloviny června prodlužuje kontroly na hranicích s Polskem, Českem a Švýcarskem. Podle českého ministra vnitra Víta Rakušana kontroly nemají na přeshraniční pohyb skoro žádný vliv a s oběma zeměmi o nich diskutuje.
  11:20aktualizováno  14:30

Podle rakouského ministerstva vnitra jsou kontroly nezbytné pro boj s převaděčskou mafií i s terorismem. Kvůli zvýšenému migračnímu tlaku zavedlo Rakousko na hranicích s Českem kontroly loni v říjnu.

„Hraniční kontroly jsou jedním z mnoha opatření v boji proti mezinárodní převaděčské mafii. Vzhledem k mezinárodní bezpečnostní situaci jsou hraniční kontroly nezbytné také k rozhodnému postupu proti extremistům,“ citovala z vyjádření ministra vnitra Gerharda Karnera agentura APA.

Podle ORF ministervo vnitra rovněž sdělilo, že „terorismus je mimo jiné financován z převaděčství“. Obdobná opatření uplatňuje Rakousko také na hranicích se Slovenskem, Maďarskem a Slovinskem. S Itálií, Německem a Švýcarskem provádí rakouská policie namátkové kontroly v příhraniční oblasti.

V Rakousku bylo podle oficiálních statistik loni zatčeno přes 700 převaděčů. Podle Karnera to má za následek, že se převaděči začali alpské zemi „vyhýbat obloukem“.

Podle agentury DPA oznámila prodloužení kontrol německá spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová. Krok označila za nezbytný pro boj s nelegální migrací, kterou umožňují pašeráci lidí.

Od loňského 16. října zaznamenala německá policie v rámci kontrol na hranicích s Českem, Švýcarskem, Polskem a Rakouskem 23 tisíc neoprávněných pokusů překročit hranici, cituje DPA ministerstvo vnitra.

Počet záchytů se v Německu snížil

„Kontroly na našich hranicích s Polskem, Českou republikou a Švýcarskem budou pokračovat další tři měsíce, a to až do poloviny června 2024. Spolková policie tak může nadále pružně uplatňovat celou paletu stacionárních i mobilních opatření pohraniční policie,“ uvedla podle prohlášení ministerstva Faeserová.

Dodala, že prodloužení je nezbytné pro zastavení bezohledného podnikání pašeráků lidí a omezení nelegální migrace. Kromě kontrol zavedených v říjnu na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarskem uplatňuje Německo od podzimu 2015 také kontroly s Rakouskem. Ty mají platit zhruba do poloviny května.

Ve středu Faeserová v Praze po jednání s českým protějškem Vítem Rakušanem řekla, že hraniční kontroly bude Německo přehodnocovat podle schengenských pravidel každých šest měsíců. Trvat měly původně do 15. března, přičemž ministryně již v Praze naznačila, že pravděpodobně budou prodlouženy, i když se počet ilegálních vstupů do Německa snížil.

Podle statistik spolkového ministerstva vnitra klesl počet pokusů o nelegální překročení hranice z přibližně 21 tisíc v září loňského roku na přibližně 6700 v lednu. Kromě toho bylo od zavedení kontrol zadrženo 564 převaděčů.

„O režimu na hranicích samozřejmě s německými i rakouskými partnery diskutujeme, byl i jedním z témat návštěvy německé ministryně Faeserové v minulém týdnu,“ poznamenal k prodloužení kontrol ministr vnitra Vít Rakušan.

Podle něj jde o reakci na migrační situaci a obě země volí koordinovaný postup. „Prodlužují kontroly nejen na naší hranici, ale i na hranicích s ostatními sousedními zeměmi. Kontroly ale nemají na přeshraniční pohyb skoro žádný vliv a režim zůstává stejný. Tedy takový, aby naše občany cestující do zahraničí zatěžoval co nejméně,“ dodal Rakušan.

Aktuálně fungují kontroly různého druhu na českých hranicích se Slovenskem, Německem a Rakouskem. Zatímco na česko-slovenských je zavedla česká strana a nyní jsou jen namátkové, na hranicích se zbylými dvěma zeměmi je organizují rakouské a německé úřady. Jedinou sousední zemí bez kontrol na české hranici je tak Polsko.

Středoevropské země v uplynulých měsících postupně zavedly stacionární kontroly na vnitřních hraních schengenského prostoru. Loni v listopadu se ministři vnitra Německa, Rakouska a Visegrádské skupiny (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) dohodli, že otázky nelegální migrace budou řešit na pravidelných koordinačních schůzkách.

17. října 2023

Autoři: ,