Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Hrozí nám atomová válka. Nejhorší je Amerika, myslí si Rusové

Atomová válka (ilustrační foto). foto: Reprofoto

MOSKVA - Zhruba dvě třetiny obyvatel Ruska si myslí, že může vypuknout ozbrojený konflikt za použití jaderných zbraní. Jen pětina Rusů přitom zastává názor, že jaderný konflikt je nepravděpodobný. Z průzkumu také vyplynulo, že jako nejvíce nepřátelská země jsou v Rusku vnímány Spojené státy.
  15:10

O výsledcích průzkumu ruské státní agentury FOM informoval v pátek deník Kommersant.

Polovina z 1500 dotazovaných nyní vnímá vyšší riziko vzniku jaderné války než v době před 15 až 20 lety. Stejný počet respondentů označil Spojené státy jako zemi, která představuje největší jadernou hrozbu. Dvanáct procent si myslí, že zdrojem největšího rizika je Severní Korea.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejhorší je Amerika

Spojené státy jsou také vnímány jako země, která se vůči Rusku chová nejvíce nepřátelsky, myslí si to 77 procent dotazovaných. Dvě třetiny dotazovaných takto označily Ukrajinu a pětina Velkou Británii.

Vztahy Ruska a Spojených států v poslední době zatěžují rozdílná stanoviska obou zemí na války v Sýrii a na Ukrajině. Spojené státy odsoudily, že Rusko udělilo azyl bývalému americkému analytikovi Edwardu Snowdenovi, který předal médiím informace o činnosti amerických tajných služeb.

Rusko zase Washington kritizuje kvůli zatčení Romana Selezňova, syna ruského nacionalistického poslance. Ten je obviněn z počítačového pirátství. Jeho otec Valerij Selezňov novinářům řekl, že se obává o synův život, protože se mu prý na americké základně Guam nedostává nezbytných léků.

PSALI JSME:

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!