Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Hurikán Julia vstoupil na území Nikaraguy, hrozí přívalové povodně

Tropická bouře Julia zesílila na hurikán. (8. října 2022) foto: AP

Hurikán Julia v neděli ráno místního času dosáhl karibského pobřeží Nikaraguy a vstoupil na území země. Doprovází ho vítr o rychlosti 140 kilometrů za hodinu a bouře. Hrozí přívalové povodně a sesuvy půdy, uvedlo Národní středisko pro hurikány (NHC).
  9:03aktualizováno  12:32

NHC varovalo před nebezpečným počasím v celém regionu v nadcházejících dnech. „Na počátku příštího týdne hrozí kvůli silným dešťům nad Střední Amerikou a jižním Mexikem životu nebezpečné přívalové povodně a sesuvy půdy,“ uvedlo NHC. Středoamerické země jsou v pohotovosti.

Bouře se dostala na pevninu poblíž města Laguna de Perlas. Podle místních médií jsou ve městě Bluefields hlášené utržené střechy a padající stromy a byly přerušené dodávky elektřiny. Z Laguna de Perlas a dalších ohrožených oblastí bylo již předem evakuováno asi šest tisíc lidí.

Kolumbijský prezident Gustavo Petro v projevu na regionálním summitu v sobotu uvedl, že doufá, že „škody budou menší než minule“. Měl tím na mysli zkázu, kterou v Karibiku způsobil hurikánem Iota v roce 2020. Hotelové řetězce vyzval, aby „otevřely své brány a sloužily jako úkryty“.

Očekává se, že hurikán Julia při přechodu nad pevninou zeslábne a poté se bude pohybovat na sever podél tichomořského pobřeží Hondurasu, Salvadoru a Guatemaly, uvedlo NHC. Začátkem příštího týdne by bouře mohla podle střediska přinést přívalové povodně do jižního Mexika.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,