Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Svět

Němci v Rudém moři: poprvé v akci, čelili raketám jemenských povstalců

Nákladní loď Rubymar, která se potopila po raketovém útoku v Rudém moři u jemenského pobřeží. (26. února 2024) foto: Profimedia.cz

Rudé moře zažilo v úterý večer další útoky jemenských Húsíů. První akce v rámci mise Evropské unie Aspides na ochranu námořních tras se dočkala německá vojenská loď Hessen, když zničila dva nepřátelské vzdušné cíle. Povstalci v úterý pohrozili, že útoky na lodě v Rudém moři nezastaví, dokud neskončí to, co označují za izraelskou agresi v Pásmu Gazy.
  7:22

Jemenští povstalci nezastaví útoky na lodě v Rudém moři, dokud neskončí izraelská „agrese“ v Pásmu Gazy. Podle agentury Reuters to v úterý prohlásil jejich mluvčí Muhammad Abdal Salám. Zatím v napadání obchodních plavidel pokračují, o čemž svědčí i to, že v úterý první útok po svém nasazení v oblasti odvracela loď německého námořnictva. Informuje o tom agentura DPA.

„Žádné operace, které pomáhají palestinskému lidu, se nezastaví, dokud se nezastaví izraelská agrese v Gaze a obléhání,“ řekl mluvčí Húsíů na otázku, jestli rebelové útoky pozastaví, když se Izrael a palestinské radikální hnutí Hamás dohodnou na příměří.

Íránem podporovaní šíitští povstalci tvrdí, že jejich útoky jsou reakcí právě na válku Izraele proti Hamásu a na podporu, kterou některé země poskytují izraelské vládě.

Nové útoky Húsíů jsou hlášeny z úterního večera. Německá vojenská loď Hessen při svém prvním ostrém zásahu v rámci mise Evropské unie Aspides, která začala v pátek, zničila dva nepřátelské vzdušné cíle.

21. listopadu 2023

Regionální velitelství americké armády v noci na středu uvedlo, že americké letadlo a spojenecká loď sestřelily v úterý pozdě večer nad Rudým mořem celkem pět útočných dronů.

Britská vojenská služba zase informovala o zřejmém pokusu o útok na nákladní loď plující pod vlajkou Marshallových ostrovů. Povstalecká raketa ale plavidlo nezasáhla, do vody dopadla zhruba tři námořní míle od něj.

Spojené státy na útoky povstalců opakovaně reagovaly použitím síly, zatím se jim je ale nepodařilo zastavit.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!