Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Húsíové napadli další loď, útoky chtějí stupňovat. USA s Británií udeřily v Jemenu

Svět

  7:06aktualizováno  7:07
Jemenští povstalci Húsíové podnikli v Rudém moři útok na „americkou loď Pinocchio“ a hodlají během muslimského postního měsíce ramadánu stupňovat své ataky. Podle agentury Reuters to v úterý uvedl mluvčí Húsíů Jahjá Saría. Jemenská vláda sdělila, že pondělní útoky Spojených států a Británie na cíle na západě Jemenu zabily 11 lidí a 14 zranily.

USA útok povstalců potvrdily, jejich střely však podle regionálního velení americké armády CENTCOM plavidlo nezasáhly.

Plavidlo nesoucí jméno Pinocchio je podle veřejných databází kontejnerová loď plující pod liberijskou vlajkou a vlastněná singapurskou společností OM-MAR 5 INC. Útok na tuto loď budou podle mluvčího Saríji následovat další ataky během období zvýšené aktivity související s ramadánem zahájeným v pondělí.

Húsíové u jemenského pobřeží, které z velké části kontrolují, útočí na nákladní lodě od listopadu. Chtějí tím podle svých slov vyjádřit podporu palestinskému radikálnímu hnutí Hamás v jeho bojích proti Izraeli, které se rozhořely po říjnovém teroristickém útoku Hamásu na jižní Izrael.

Útokům ohrožujícím bezpečnost lodní dopravy v důležitém námořním teritoriu se snaží zabránit koalice zemí vedená Spojenými státy. Američané a Britové podle mluvčího mezinárodně uznávané jemenské vlády v podělí zasáhli některé přístavy a malá města na západě země. Zemřelo při tom nejméně 11 lidí a 14 bylo zraněno, uvedla vláda.

Podle vyjádření CENTCOM provedla americká koalice v pondělí šest obranných úderů v oblasti ovládané povstalci. Zasažen byl jeden námořní dron a 18 protilodních střel, které podle USA představovaly bezprostřední riziko pro plavidla v oblasti.

Autoři: ,

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...