Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Indické peklo skončilo, záchranáři vytáhli všechny dělníky uvázlé v tunelu

Svět

  15:46aktualizováno  19:44
Indickým záchranářům se podařilo vytáhnout všech 41 dělníků, kteří před více než dvěma týdny uvázli v zasypaném silničním tunelu. Jen před několika hodinami záchranáři dokončili šachtu ke skupině, která pod zemí strávila 17 dní. Záchranáři pak dělníky vytáhli na nosítkách skrze ocelové potrubí o průměru 90 centimetrů.

Muži zůstali uvězněni ve 4,5 kilometru dlouhém tunelu v himálajském státě Uttarákhand 12. listopadu. Cestu ven jim blokovalo 50 až 60 metrů sutě.

Záchranáři nejprve použili těžkou techniku, vrtné zařízení se ale několikrát v náročném terénu porouchalo, a tak posledních zhruba deset metrů hloubili ručně. Do vytvořeného otvoru byla postupně instalována ocelová roura o šířce 90 centimetrů, s jejíž pomocí jsou dělníci vytahováni ven.

První evakuovaný, malý muž v tmavě šedé zimní bundě a žluté helmě, dostal na krk květinový věnec v tradičním indickém stylu a u ústí tunelu ho přivítali představitelé místní vlády.

Před tunelem čekaly sanitky s blikajícími světly, aby převezly dělníky do nemocnice vzdálené asi 30 kilometrů. K ústí tunelu se přesunuli i příbuzní dělníků, kteří doposud tábořili opodál, a se zavazadly čekali na své blízké, aby je do nemocnice doprovodili. Místní odpalovali petardy, rozdávali sladkosti a provolávali hesla oslavující Indii.

„Jejich stav je prvotřídní a naprosto v pořádku stejně jako váš nebo můj. O jejich zdraví se neobávám,“ řekl vedoucí záchranného týmu. Indický premiér Naréndra Módí uvedl, že „odvaha a trpělivost“ 41 dělníků „inspiruje každého“. Jejich vyproštění z tunelu označil za „velké zadostiučinění“. Federální ministr pro silniční dopravu a dálnice Nitin Gadkárí prohlásil, že se mu po úspěšné záchranné akci „naprosto ulevilo a je šťastný“. Dodal, že nyní bude proveden „bezpečnostní audit tunelu“.

Dělníci dostávali jídlo, vodu, světlo, kyslík a léky potrubím, ale snahy o prokopání tunelu k jejich záchraně pomocí výkonných vrtných strojů zmařila řada zádrhelů.

Při vrtání se záchranáři potýkali s velkými balvany a dalšími překážkami a akce na záchranu dělníků se stále prodlužovala. Po selhání strojů byli na závěrečnou etapu vrtání povoláni horničtí experti z centrální Indie, kteří jsou zvyklí pracovat ručními nástroji v úzkých důlních chodbách, v často velmi riskantních podmínkách. Ti v úterý prorazili poslední úsek.

Stát Uttarákhand je domovem mnoha hinduistických chrámů přitahujících zástupy poutníků a turistů. Tunel má tvořit součást významné silnice propojující různá hinduistická poutní místa. Muži, kteří uvázli v tunelu, jsou převážně dělníci z chudých států na severu a východě Indie pracující za nízkou mzdu.

Příčina neštěstí nebyla oficiálně oznámena, oblast ale podle médií často postihují sesuvy půdy, zemětřesení a záplavy. Člen vyšetřovacího týmu rovněž Reuters řekl, že tunel neměl nouzový východ.

Autoři: ,

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...