Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Indonéský vulkán chrlí žhavý popel, sto tisíc lidí uprchlo do bezpečí

Svět

  9:48aktualizováno  14:53
JAKARTA - Dva mrtvé a evakuaci více než 100 000 lidí si vyžádala čtvrteční mohutná erupce indonéské sopky Mount Kelud. Sopečný popel z vulkánu zahalil hustě obydlený ostrov Jáva a zastavil dnes provoz na pěti mezinárodních letištích.

Indonéský vulkán Mount Kelud chrlí žhavý popel a kamení. foto: ČTK

Mezinárodní letiště v druhém největším indonéském městě Surabaya a letiště ve městech Yogyakarta, Solo, Malang a Semarang byla uzavřena kvůli špatné viditelnosti a z obavy, že motory letadel zanese prach. oznámily dnes indonéské úřady. Na letištích uvázly tisíce pasažérů.

Agentura AFP uvedla, že odkláněny jsou i lety do některých dalších destinací ve zbytku Indonésie, v Austrálii a v Thajsku. Letecká společnost Virgin Australia sdělila, že pro dnešek ruší lety na indonéský ostrov Bali, thajský Pchúket, Vánoční ostrov a Kokosové ostrovy. Její konkurent Qantas odložil na sobotu lety mezi Sydney a Jakartou.

ČTĚTE TAKÉ:

Popel pokryl domy i zvířata

Páteční rozbřesk ukázal škody, které erupce způsobila. Dva lidé zahynuli, když se u jejich domů propadla střecha pod nánosem sopečného materiálu a popela. Tím jsou pokryty velké části Jávy a lidé se snaží očistit domácí zvířectvo i svá obydlí.

Indonéský úřad pro řešení přírodních katastrof uvedl, že všechny vesnice do vzdálenosti deseti kilometrů od sopky, v nichž žije přes 100 000 lidí, byly evakuovány. Úřady posílají občanům textové zprávy s varováním, aby se ještě nevraceli do svých domovů, protože ze sopky stále stéká žhavá láva a ve vzduchu čpí síra. Kvůli sopečnému prachu byla uzavřena i řada škol a největší buddhistický chrám světa Borobudur v Yogyakartě.

Sopka Mount Kelud, která je vysoká 1731 metrů, se nachází na nejhustěji osídleném indonéském ostrově Jáva, jenž obývá více než polovina z 240 milionů obyvatel této země. Při posledním výbuchu vulkánu v roce 1990 zahynulo přes 30 lidí. V roce 1919 jeho mohutná erupce zabila minimálně 5160 osob.

Po nejnovější, čtvrteční erupci, kdy sopečný prach vystoupal do výšky 17 kilometrů a exploze byly slyšet do vzdálenosti 130 kilometrů, se Mount Kelud prý stále otřásá. Další velký výbuch ale experti již nečekají. Indonésie má téměř 130 aktivních sopek, což je zřejmě nejvíce na světě.

Autoři: ,