Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Invalidní Kanaďance byl odepřen vstup do USA. Kvůli depresi

Svět

  6:00
TORONTO - Ellen Richardsonovou nevpustili na území USA, a to z důvodu léčení se z klinické deprese v roce 2012. Prý může být nebezpečná nejen sama sobě, ale i svému okolí. Richardsonová se nyní snaží zjistit, jak americká letištní kontrola získala k takto citlivým informacím přístup.

Ellen Richardsonová nebyla vpuštěna do USA na základě dokumentů, které emrické úřady vůbec neměly vlastnit.

Ellen Richardsonová se chystala odletět z Toronta do New Yorku, odkud vyplouvala výletní loď na cestu do Karibiku. Handicapovaná Kanaďanka se ale přes hranice nedostala. Americký úředník na torontském letišti jí oznámil, že není způsobilá pro vstup do USA.

"Bylo mi řečeno, že mě do země nepustí, protože jsem se v roce 2012 léčila kvůli klinické depresi," sdělila serveru thestar.com Richardsonová. Vzhledem k faktu, že se pohybuje na invalidním vozíku, plánovala výlet za šest tisíc dolarů dlouho dopředu. Peníze jí nyní propadnou, jelikož pojištění neproplácí finanční újmu osobám, které nebyly vpuštěny do země. "Byla jsem úplně zděšená. Vůbec jsem nechápala, co se děje. Tolik jsem se těšila, že na nějakou dobu odjedu pryč," dodala Richardsonová.

Zneužití osobních informací?

Richardsonovou nejdříve vůbec nenapadlo zjišťovat, jak se američtí úředníci k této informaci dostali. Již v roce 2001 se prý pokusila o sebevraždu, americké úřady jí však nikdy v cestě do země nebránily. I tentokrát nikdo její sebevražedný pokus nezmínil, problémová byla zjevně pouze její klinická deprese.

ČTĚTE TAKÉ

Není ale zatím jasné, jak se soukromé informace o zdravotních potížích Kanaďanky dostaly do rukou amerických úřadů. Její právník se tak obrátil na kanadské ministerstvo zdravotnictví. "Americké autority nemají přístup ke zdravotním ani jiným dokumentům obyvatel Ontaria cestujících do USA," citoval server thestar.com reakci mluvčí ministerstva.

Kanadský poslanec Mike Sullivan se již nechal slyšet, že případ nenechá vyšumět do ztracena. "Co se stalo, je skutečně znepokojující. Jak se mohli Američané dostat k těmto údajům? Budu rozhodně žádat vysvětlení," uvedl Sullivan.

Autor: