Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Z Iráku odpálili rakety na základnu USA v Sýrii. Američané zahájili vyšetřování

Americké jednotky v Sýrii (4. dubna 2018) foto: Reuters

Z iráckého města Zumár v neděli večer odpálili na americkou základnu v severovýchodní Sýrii nejméně pět raket, napsala agentura Reuters s odvoláním na dva nejmenované irácké bezpečnostní zdroje. Zda útok způsobil škody, v tuto chvíli není jasné. Podle Reuters jde o první útok proti americkým silám v oblasti od února, kdy Íránem podporované skupiny útoky proti americkým vojákům zastavily.
  6:27

Incident se také odehrál den po návratu iráckého premiéra Muhammada Súdáního ze Spojených států, kde se setkal s americkým prezidentem Joem Bidenem.

Irácká šíitská milice Katáib Hizballáh oznámila, že se rozhodla obnovit útoky na americké síly, jelikož po Súdáního návštěvě USA nevidí posun v jednáních o odchodu amerických vojáků z Iráku. „Co se stalo před chvíli, je pouze začátek,“ uvedla s odkazem na nedělní útok.

Dva bezpečnostní zdroje a vysoce postavený představitel irácké armády uvedli, že v pohraničním městě Zumár bylo zaparkováno malé nákladní auto s raketometem. Podle armádního představitele vůz začal hořet po výbuchu neodpálených raket a ve stejnou dobu, kdy se na obloze objevily bojové letouny.

„Nemůžeme potvrdit, že vůz bombardovala americká bojová letadla, dokud to nevyšetříme,“ řekl vojenský představitel pod podmínkou zachování anonymity.

Do oblasti byli vysláni iráčtí vojáci a úřady zároveň zahájily pátrání po pachatelích, kteří z místa uprchli v jiném vozidle, řekl Reuters nejmenovaný bezpečnostní činitel ze Zumáru.

Irácký úřad zodpovědný za šíření bezpečnostních informací uvedl v prohlášení, že irácké síly zahájily rozsáhlou pátrací operaci v blízkosti syrských hranic, a slíbil, že pachatele postaví před soud.

Armádní představitel Reuters sdělil, že irácká armáda komunikuje se představiteli mezinárodní vojenské koalice v Iráku a že první závěry vyšetřování nasvědčují tomu, že vůz byl zasažen ze vzduchu.

Incident přichází den poté, co iráckou základnu asi 50 kilometrů jižně od Bagdádu otřásla exploze, při níž zemřel jeden člověk. Základnu, kde došlo k výbuchu, využívají takzvané Lidové mobilizační síly (PMF), které sdružují několik desítek militantních skupin, většinou proíránských, a jsou formálně součástí irácké armády. Irácká armáda uvedla, že v době výbuchu v okolí základny nezaznamenala dron ani bojové letadlo.

Autoři: ,