Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Exploze v Íránu, podle Američanů zaútočil Izrael. Ten to nepotvrdil

Íránská státní televize ve své relaci potvrzuje masivní výbuchy v centru provincie Isfahán. foto: Profimedia.cz

Ve středoíránské provincii Isfahán se v pátek ráno ozvaly exploze, podle íránských médií se jednalo o práci protivzdušné obrany. Írán pozastavil v některých částech země letištní provoz, uvedla stanice CNN. Americká média s odvoláním na nejmenované americké představitele uvedla, že na zemi zaútočil Izrael. Ten podle syrské armády udeřil rovněž na pozice protivzdušné obrany na jihu Sýrie.
  7:00aktualizováno  20:36

Zahraniční média s odvoláním na své blízkovýchodní zdroje uvádějí, že šlo o důsledek první izraelské reakce na masivní íránský útok na Izrael z noci na neděli. To nepřímo potvrdil i šéf italské diplomacie Antonio Tajani, když uvedl, že představitelé USA dostali od Izraele zprávu o chystané operaci krátce před jejím začátkem.

Izraelské stíhací letouny odpálily tři rakety na radary protivzdušné obrany poblíž Isfahánu, uvedla stanice ABC News s odvoláním na nejmenovaného amerického činitele. Podle zprávy byly radary součástí ochrany íránského jaderného zařízení v Natanzu. Střely byly podle tohoto nejmenovaného amerického představitele vypáleny z území mimo Írán. To může souviset se střepinami nalezenými v pátek ráno v Iráku.

Podle zprávy byl úder „velmi omezený“. Uvádí se v ní, že podle počátečního hodnocení vyřadil radary, ale hodnocení ještě nebylo dokončeno. Mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová uvedla, že Bílý dům nebude komentovat zprávy o izraelských nočních útocích v Íránu. Absence komentáře je podle Reuters netypická pro Bílý dům, který se běžně vyjadřuje k nejnovějšímu vývoji blízkovýchodního konfliktu.

Íránští představitelé však podle agentury Reuters uvedli, že situace je normální, k Íránu nebyly vyslány žádné střely. Četná jaderná zařízení v zemi jsou podle zdrojů íránských médií v bezpečí. Jaderná zařízení podle nich zasažena nebyla. Že nejsou poškozena, potvrdila podle agentury Reuters i Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

Íránský ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján později řekl, že drony nezpůsobily žádné škody ani oběti. Podle agentury Reuters to řekl zástupcům muslimských zemí v New Yorku. „Mediální příznivci sionistického režimu se v zoufalé snaze snažili ze své porážky udělat vítězství, zatímco sestřelené minidrony nezpůsobily žádné škody ani oběti,“ uvedl šéf íránské diplomacie.

Pro zajištění bezpečnosti a stability na Blízkém východě je podle něj nutné, aby Izrael přestal páchat „zločiny“ v Pásmu Gazy a na okupovaném Západním břehu Jordánu a aby nastalo trvalé příměří.

Tři výbuchy se ozvaly severozápadně od města Isfahán, metropole stejnojmenné provincie ležící zhruba 340 kilometrů jižně od Teheránu, uvedla íránská polooficiální agentura Fars. Nedaleko tohoto místa se podle ní nachází vojenská základna. Fars později uvedla, že nad Isfahánem byly okolo 2:30 našeho času pozorovány tři drony, které ve vzduchu sestřelila protivzdušná obrana.

Podle NYT, který se odvolává na informace od dvojice izraelských a trojice íránských činitelů, šlo o útok malými drony, které možná startovaly z území Íránu. Další skupina malých dronů byla podle íránských činitelů sestřelena v oblasti města Tabríz na severozápadě země.

Ve většině oficiálních komentářů a zpráv íránských médií v souvislosti s incidenty nepadla o Izraeli zmínka a íránští analytici a experti ve vysílání státní televize zjevně bagatelizovali rozsah útoku. Jeden z nich řekl, že protivzdušná obrana v Isfahánu sestřelila miniaturní bezpilotní letouny, které vyslali „infiltrátoři z území Íránu“.

„Zahraniční zdroj incidentu nebyl potvrzen. Žádný útok zvenčí jsme nezaznamenali a diskuse se přiklání spíše k infiltraci než k útoku,“ řekl agentuře Reuters vysoce postavený íránský představitel pod podmínkou zachování anonymity.

Izrael útočil i v Sýrii

Izrael podle syrské armády v době nočního odvetného útoku na základnu v Íránu udeřil i na pozice protivzdušné obrany na jihu Sýrie. Izraelský úder podle médií způsobil materiální škody. Nevládní Syrská organizace pro lidská práva hovořila o zničeném vojenském radaru, nacházejícím se asi 1 500 kilometrů západně od Isfahánu,

Izrael v Sýrii už mnoho let útočí na cíle spojené s Íránem či libanonským hnutím Hizballáh, není proto jasné, zda mezi dvěma incidenty existuje přímá souvislost. Mezinárodní společenství v posledních dnech čekalo, jaká bude případná izraelská reakce na masivní vzdušný útok proti Izraeli, který Írán podnikl o víkendu jako odvetu za předchozí útok na íránský konzulát v Damašku.

Jednou z variant, kterou analytici v médiích uváděli, byl izraelský úder mimo íránské území na vojenské struktury organizací nakloněných Teheránu. Politické vedení Izraele i jeho armáda v pátek ráno k věci mlčely. Krajně pravicový ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir nicméně zveřejnil jednoslovný příspěvek na síti X v hebrejštině, v němž uvedl: „Chabé!“

Na Blízkém východě se ještě více vyostřila napjatá situace poté, co Írán minulý víkend poprvé přímo zaútočil na Izrael. Na židovský stát vyslal na 300 raket a útočných dronů. Izrael a jeho spojenci jich 99 procent zlikvidovali, škody vznikly minimální.

Írán v pátek pozastavil lety do Teheránu, Isfahánu či Šírázu a dalších měst na západě, severozápadě a jihozápadě země, píše CNN. Nejméně osm letů bylo podle serveru FlightRadar24 odkloněno mimo íránský vzdušný prostor. Protivzdušnou obranu Írán aktivoval v několika provinciích.

Autoři: ,