Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Svět

Írán odklonil letadlo s manželkou fotbalisty Daeího, kritizujícího režim

Íránská žena v ulicích Teheránu (6. prosince 2022) foto: Reuters

Íránské úřady v pondělí odklonily letadlo směřující do Dubaje, aby zabránily manželce a dceři bývalého kapitána fotbalové reprezentace Alího Daeího opustit zemi. Daeímu navíc úřady zabavily pas za to, že nedávno podpořil boj za práva žen v této islámské zemi.
  6:51

Vláda Íránu letos čelí jedné z největších vln protestů od islámské revoluce z roku 1979. Odstartovala je v polovině září smrt mladé Íránky, kterou předtím zadržela mravnostní policie kvůli údajně nedostatečně zakrytým vlasům. Podle policie 22letá Mahsá Amíníová utrpěla infarkt, podle její rodiny i dalších zemřela na následky policejní brutality.

Do protestů se vedle řadových občanů zapojily i celebrity včetně těch sportovních, jako je Daeí. Třiapadesátiletý muž, který je se 109 góly druhým nejlepším reprezentačním střelcem historie po Portugalci Cristianu Ronaldovi, následky svých slov pocítil, když úřady v prosinci zavřely zlatnictví a restauraci, které vlastní.

Nyní je podle všeho pocítily i jeho žena a dcera. Daeího manželce totiž úřady zakázaly vycestovat, a proto letadlu íránské společnosti Mahan Air, v němž cestovala, nařídily, aby přistálo na íránském ostrově Kiš v Perském zálivu, který leží nedaleko Dubaje.

„Skutečně nevím, co k tomu (úřady) vedlo. Chtěly zatknout teroristu?“ ptal se Daeí v reakci pro agenturu ISNA.

Podle organizace HRANA, která monitoruje porušování lidských práv v Íránu, bylo kvůli protestům zatčeno už na 18 500 lidí, přes 500 jich přišlo o život. Nejméně desítkám umělců, právníků, novinářů či celebrit bylo zakázáno vycestovat.

13. listopadu 2022

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...